Wierzymy, że innowacje wprowadzić można w każdym procesie, również w kontroli jakości obróbki strumieniowo-ściernej. Dlatego firma Alumetal-Technik przy współpracy z Politechniką Łódzką oddaje w Państwa ręce rewolucyjne urządzenie o nazwie Surfacan, które pozwala zunifikować i uprościć określanie klas czystości dla oczyszczanych elementów.
Jak dotąd badanie czystości powierzchni stalowych przed nakładaniem farb po oczyszczaniu metodą strumieniowo-ścierną opisane w normie PN-EN ISO 8501-1:2008 polegało na wzrokowej ocenie materiału na podstawie opisu i zdjęć pomocniczych. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży obróbki strumieniowo-ściernej i zrozumienie problemu przyniosło rozwiązanie jakim jest SurfaScan – cyfrowy miernik jakości klas czystości obrabianych powierzchni. Urządzenie to ujednolica, przyspiesza i eliminuje możliwość pomyłek jakie powstają przy standardowej ocenie powierzchni.
Dla Kogo?
SurfaScan został stworzony dla zakładów, w których jakość oczyszczonej powierzchni musi być na najwyższym poziomie. Wszędzie tam, gdzie przeprowadzane są kontrole jakościowe oraz audyty zewnętrzne, miernik SurfaScan zapewni utrzymanie standardów produkcji. Skala produkcji eksportowej w Polsce stale rośnie, dlatego zachowanie odpowiedniego poziomu wyśrutowanej powierzchni jest kluczowym czynnikiem z punktu widzenia producenta. Urządzenie dedykowane jest dla kierowników produkcji, brygadzistów, operatorów i wszystkich pracowników odpowiedzialnych za standardy jakościowe w zakładzie wytwórczym.
Poziomy oczyszczenia powierzchni stali
Skala Sa zakłada cztery poziomy oczyszczenia powierzchni:
- Sa 1 – lekka obróbka strumieniowo-ścierna – powierzchnia pozbawiona jest starych powłok malarskich, jej struktura jest niejednorodna i ziarnista, gołym okiem widoczne są rdzawe przebarwienia.
- Sa 2 – dokładna obróbka strumieniowo-ścierna – na powierzchni nie ma widocznych śladów rdzy, tłustych plam i starych powłok lakierniczych, struktura jest ziarnista, a gołym okiem widoczne są wyraźne przebarwienia.
- Sa 2,5 – bardzo dokładna obróbka strumieniowo-ścierna – brak rdzy, tłustych plam i pozostałości po starych warstwach antykorozyjnych, struktura jest jednorodna, a drobne przebarwienia występują w miejscach dawnych ognisk korozji.
- Sa 3 – obróbka strumieniowo-ścierna do czystej stali – powierzchnia jednorodna i czysta, pozbawiona wszelkiego rodzaju rdzy i plam, struktura jest jednorodna, a gołym okiem niewidoczne są żadne przebarwienia.
Poziomem czystości uważanym za wystarczający przed nałożeniem powłok antykorozyjnych i farb jest wartość Sa 2,5, jednak jego ustalenie zależy od warunków oświetleniowych i subiektywnej oceny operatora lub kierownika produkcji. Dlatego określanie tego parametru „na oko” nie jest miarodajne, ponieważ:
– do malowania może zostać wysłany detal niedostatecznie oczyszczony, co jest zagrożeniem dla trwałości nowej powłoki;
– element może być śrutowany zbyt dokładnie, co wydłuża czas trwania i podnosi koszt całego procesu.



