Śrutowanie stali

Śrutowanie stali

Na czym polega śrutowanie stali?

Śrutowanie stali to jedna z lepszych metod obróbki powierzchni. Proces śrutowania polega na czyszczeniu detali strumieniem śrutu staliwnego – zależnie od oczekiwanego efektu i stopnia zabrudzenia – kulistego lub ostrokrawędziowego. Rozpędzone za pomocą wirników lub powietrza pod ciśnieniem drobinki ścierniwa odrywają z powierzchni rdzę, zanieczyszczenia i stare powłoki.

Jak śrutujemy stal?

Śrutowanie stali polega na oczyszczeniu detalu do klasy czystości Sa 2,5 lub Sa 3, w zależności od dalszego zastosowania i poziomu chropowatości, jaki chce się osiągnąć. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu do kontroli klasy czystości, przygotowane przez nas elementy są gotowe do dalszej obróbki. Więcej o klasie czystości można dowiedzieć się z naszego artykułu (wystarczy kliknąć tutaj!).

Nasze urządzenia do śrutowania

Śrutownia wirnikowa zawiesiowa TZNZ 2 z ruchomym blokiem turbin – dedykowana pracy z większymi konstrukcjami stalowymi, np. elementami maszyn rolniczych i przęsłami ogrodowymi, oraz z mniejszymi detalami zawieszonymi na specjalnych uchwytach.

Wymiary detali: ø1200 x 1700 mm do 500 kg

Śrutownia wirnikowa bębnowa TZB 1 – urządzenie dedykowane obróbce dużej ilości małych i średnich detali, takich jak śruby, nakrętki, elementy wycinane laserowo czy zawiasy meblowe.

Wymiary detali: >5 mm do 350 kg

Komora pneumatyczna o wymiarach 7000 x 3000 x 2500 mm

Kabiny śrutownicze wykorzystujemy jedynie do oczyszczania metali nieżelaznych i stali nierdzewnej, co pozwala uniknąć niebezpiecznych dla detalu zanieczyszczeń podatnych na rdzę.

Ścierniwo wykorzystywane w procesie śrutowania stali

Proces, jakim jest śrutowanie stali wymaga najwyższej jakości rozwiązań, które nie uszkodzą detali i maszyny. W Centrum Usługowym korzystamy przede wszystkim ze:
Śrutu staliwnego VERA®, który nie kruszy się w czasie pracy, dzięki czemu nie pozostawia rys na powierzchni detalu.
Śrutu łamanego DIAMANT, który pozostaje ostrokrawędziowy w całym swoim cyklu żywotności.
Na życzenie Klienta możemy wykorzystać inne rodzaje ścierniw, w tym nisko i wysokowęglowe oraz żeliwne.
Świadczymy również usługi malowania proszkowego w nowoczesnej lakierni. Rekomendujemy przeprowadzenie procesów śrutowania stali i lakierowania proszkowego w jednym warsztacie, ponieważ wyklucza to ryzyko zabrudzenia, zardzewienia lub utlenienia się powierzchni przed jej polakierowaniem, co ma istotne znaczenie dla trwałości nowej powłoki.
Usługi wyceniane są indywidualnie, w zależności od ilości elementów, stopnia ich zabrudzenia i planowanej dalszej obróbki – o szczegółach poinformuje Państwa nasz Doradca (proszę kliknąć tutaj, aby skorzystać z bezpłatnej wyceny)