Dlaczego tańsze ścierniwa też muszą być jakościowe?

Śrut jest nieodłącznym elementem wielu procesów produkcyjnych. Jego jakość ma kluczowe znaczenie dla efektywności obróbki, wydajności maszyn oraz trwałości detali. Jednak niektóre firmy szukają oszczędności właśnie w zakupach ścierniwa. W tym artykule dowiesz się, dlaczego jakość śrutu jest taka ważna i jak znaleźć rozwiązanie, które łączy atrakcyjną cenę z wysoką jakością.

Czym jest jakość śrutu?

Każdy materiał ścierny, niezależnie od producenta, przechodzi przez określony proces produkcyjny. Ten proces składa się z wielu etapów, które mają na celu zapewnienie odpowiednich właściwości fizykochemicznych śrutu. Firmy, które dążą do niskich kosztów produkcji, pomijają niektóre z tych etapów, co może prowadzić do powstania tzw. śrutu low-costowego (w złym tego słowa znaczeniu).

Jakość śrutu ściernego jest zazwyczaj klasyfikowana w trzy kategorie, które związane są z kosztami procesu produkcyjnego. Im tańszy śrut, tym częściej brakuje mu pewnych właściwości, które są istotne dla jego skuteczności. Dlatego firmy oferujące jedną jakość śrutu najczęściej dostarczają rozwiązania o stabilnej efektywności, w niewygórowanej cenie.

Dlaczego jakość śrutu jest tak istotna?

Jakość ścierniwa ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów obróbki powierzchniowej:

  1. Wydajność maszyn i procesów

Śrut niskiej jakości może prowadzić do częstszych przestojów maszyn oraz wydłużać czas obróbki. Śrutownice wirnikowe lub pracownicy w komorach i kabinach pneumatycznych muszą wtedy pracować dłużej i ciężej, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. To zaś zwiększa koszty i obciąża środowisko pracy.

  1. Trwałość śrutu

Śrut wyższej jakości jest bardziej odporny na zużycie i rozpad, co oznacza, że ​​potrzeba go mniej w procesie śrutowania. To przekłada się na mniejsze zużycie, rzadsze zakupy i niższe wydatki na ścierniwo.

  1. Jakość wykończonych produktów

Śrut niskiej jakości może prowadzić do niepożądanych defektów na wykończonych produktach, co z kolei może wpłynąć na zadowolenie klientów i reputację firmy.

Dział techniczny vs. Dział zaopatrzenia

W wielu firmach, szczególnie tych większych, dział techniczny oraz dział zaopatrzenia mają różne cele i priorytety. Dział zaopatrzenia często skupia się na minimalizacji kosztów, podczas gdy dział techniczny dąży do uzyskania środków i materiałów o najwyższej jakości. Konflikty między nimi są nieuniknione, ponieważ jedni dążą do oszczędności, a inni do zwiększenia efektywności.

Jak rozwiązać ten problem?

Warto zastanowić się nad sposobami, które pozwolą zadowolić zarówno dział zaopatrzenia, jak i techniczny. Na podstawie wieloletniego doświadczenia i współprac z naszymi Klientami polecamy dwa rozwiązania:

  1. Zmień sposób patrzenia na koszty

Najlepszym sposobem jest zmiana postrzegania zakupów śrutu z kosztu jednostkowego na koszt całościowy. Inwestując w śrut wysokowydajny, np. VERA® jednostkowo wydasz więcej, ale w ujęciu rocznym jesteś w stanie zaoszczędzić nawet o 40% dzięki wydajności ścierniwa i mniejszej degradacji maszyny. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  1. Kup jakościowe, ale tańsze rozwiązanie

Nie bój się pytać i korzystać z usług wykwalifikowanych doradców ds. śrutu. Dzięki rozmowom, analizom i badaniom próbek śrutu, eksperci mogą pomóc znaleźć rozwiązania, które spełnią wymagania techniczne, jednocześnie pozostając w akceptowalnym przedziale cenowym. Przykładem ścierniw z niższej półki cenowej, lecz nadal stabilnych jakościowo są nowe produkty z naszej oferty: śrut staliwny kulisty i śrut staliwny łamany, o które możesz spytać naszego Doradcy (kliknij tutaj, aby wypełnić formularz).

Wniosek jest prosty: jakość śrutu ściernego ma ogromne znaczenie dla efektywności procesów produkcyjnych i jakości wykończonych produktów. Dział zaopatrzenia i techniczny muszą znaleźć kompromis pozwalający osiągnąć optymalne wyniki. Wybór jakościowego śrutu to inwestycja w przyszłość firmy, która może przynieść oszczędności i zadowolenie klientów.

UseChat