Proces śrutowania w branży grzewczej – jak wprowadzić oszczędności?

Ceny energii elektrycznej w 2022 roku wzrosły już nawet kilkukrotnie. Tyczy się to zarówno odbiorców indywidualnych, jak i firm. Ludzie zaczęli więc szukać alternatywnych źródeł energii stawiając na m.in kotły, piece i kominki. Jak oszczędzać na ich produkcji zachowując ten sam efekt wizualny? Które materiały i maszyny zmniejszają zużycie energii elektrycznej podczas śrutowania?

Specyfika śrutowania w branży grzewczej

W wyniku inflacji oraz wojny Rosji z Ukrainą, firmy z branży grzewczej odczuwają duży wzrost zamówień. Jednak produkcja kotłów czy kominków jest równoznaczna z większymi wydatkami na energię elektryczną. Jednym z procesów, który ma ogromne zapotrzebowanie na energię jest śrutowanie. Dlatego aby zaoszczędzić w branży grzewczej, trzeba ograniczyć koszty związane z oczyszczaniem powierzchni oraz jak najszybciej wykonać ten proces. W przypadku detali żeliwnych i staliwnych kluczowe znaczenie mają szybkość oraz efektywność śrutowania.

Śrutowanie stalowych elementów grzewczych

Stalowe części (szczególnie cienkie blachy), które wykorzystuje się w produkcji kominków i kotłów oczyszczane są w śrutownicach wirnikowych. Aby śrutowanie przebiegło jak najbardziej efektywnie, Klienci wybierają oczyszczarki nowoczesne o dużych rozmiarach, np. przelotową lub zawieszkową z ruchomym blokiem turbin.

Wszędzie tam, gdzie występują elementy cienkościenne warto zastosować śrut kulisty VERA® o granulacji od 0,2 mm do nawet 1 mm (w przypadku delikatnie grubszych blach). To ścierniwo nie pęka, tylko wolno się ściera. Dzięki temu nie degraduje maszyn oraz powierzchni detali. Dodatkowo, w przypadku kotłów produkowanych wyłącznie ze stali, duże znaczenie ma chropowatość. Powierzchnia często jest później malowana proszkowo, więc dokładne oczyszczenie śrutem, który nie pyli ma ogromne znaczenie. Jeśli firmy z branży grzewczej już na tym etapie unikną poprawek, zdołają zaoszczędzić nie tylko na energii elektrycznej potrzebnej do uruchomienia śrutownicy, ale również na potencjalnych reklamacjach.

Oczyszczanie kotłów i kominków z żeliwa

Do oczyszczania kotłów i kominków z żeliwa najczęściej wykorzystuje się śrut łamany. Ten najczęściej znajduje zastosowanie w komorach pneumatycznych, gdzie jednym z dwóch najdroższych elementów jest wytworzenie sprężonego powietrza za pomocą energii elektrycznej. Dlatego bardzo ważne jest maksymalne przyspieszenie procesu śrutowania. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie śrutu łamanego Diamant, który oczyszcza żeliwo nawet 50% szybciej niż standardowe ścierniwa łamane.

Części żeliwne używane do produkcji pieców i kotłów nie wymagają uzyskania odpowiedniej chropowatości. Dzieje się tak, ponieważ żeliwo częściej jest emaliowane, niż malowano proszkowo. Emaliowanie zaś to proces znacznie różniący się od lakierowania, gdzie adhezja nie ma dużego znaczenia. To sprawia, że w przypadku wielkogabarytowych kotłów klienci zamawiają śrut Diamant o większej granulacji, przez co ich proces oczyszczania przebiega jeszcze sprawniej.

Testy śrutu i oczyszczarek wirnikowych

Aby upewnić się, czy wprowadzenie śrutu VERA® lub Diamant faktycznie zmniejszy koszty energii elektrycznej w Twojej firmie, skorzystaj z bezpłatnych testów w naszym Centrum Usługowym w Łodzi (kliknij i skontaktuj się z Doradcą).

Dysponujemy śrutownicą wirnikową TZNZ 2, śrutownicą bębnową TZB 1 oraz komorą pneumatyczną o wymiarach 7000 x 3000 x 2500 mm. Testy wykonujemy na ścierniwach wysokowydajnych VERA® i Diamant.

UseChat