Jak wykorzystać największe frakcje śrutu kulistego i łamanego?

Większość przedsiębiorstw stosuje w swoich procesach ścierniwa o średniej wielkości. Są one uniwersalne i świetnie sprawdzają się w większości procesów produkcyjnych. Jednak niektóre branże, którym zależy na szybszym śrutowaniu stawiają na największe frakcje śrutu. Jakie firmy najczęściej kupuję taki rodzaj materiału ściernego? W jakich maszynach stosuje się największe ziarna śrutu?

Największe frakcje śrutu kulistego – zastosowanie

Największe granulacje śrutu kulistego zaczynają się od średnicy 1,25 – 2,00 mm. Jest to jedna z popularniejszych frakcji ścierniwa wśród firm, które stawiają na większe ziarna w swoim procesie. Oczywiście niektóre zakłady potrzebują ziaren o rozmiarze przekraczającym wyżej wspomniany materiał, np. 1,60 – 2,24 mm czy 2,00 – 2,80 mm. W jakich branżach najczęściej stosuje się materiał o tak dużym rozsiewie? Najczęściej wybierają je firmy zajmujące się produkcją konstrukcji stalowych, gdzie produkowane są różnego rodzaju blachy i elementy metalowe. Popularne są również w odlewniach i kuźniach.

Większe frakcje śrutu kulistego świetnie sprawdzą się tam, gdzie chropowatość nie ma dużego znaczenia, ale prędkość śrutowania musi być wysoka. W ogromnych zakładach produkcyjnych, które działają na skalę międzynarodową ważne jest, aby śrutować szybko i efektywnie. I właśnie tak działają duże granulacje śrutu kulistego VERA®. Wysoka energia kinetyczna powoduje, że czas śrutowania jest krótszy. W połączeniu z wysoką żywotnością, ten rodzaj materiału ściernego staje się jednym z filarów oszczędności w każdej firmie, gdzie miesięcznie na oczyszczanie powierzchni potrzeba więcej niż 1 tona śrutu.

Jakie firmy wykorzystują największe frakcje śrutu łamanego?

W przeciwieństwie do śrutu kulistego, łamany stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka chropowatość. W przypadku grubej, kulistej kulki ciężko osiągnąć odpowiednią adhezję. Ścierniwo ostrokrawędziowe działa jednak trochę inaczej ze względu na kształt ziaren. Dlatego największe frakcje śrutu łamanego wykorzystują głównie firmy, które potrzebują wysokiej chropowatości powierzchni pod malowanie (proszkowe lub inne). Dzięki temu farba będzie miała się czego trzymać, a efekt stanie się trwalszy.

Do dużych frakcji śrutu łamanego można zaliczyć te o rozsiewie od 1,25 mm. Jeśli chodzi o śrut Diamant, dzięki takiemu rozmiarowi ziaren zakłady osiągają chropowatość w przedziale Ra 25 µm / Rz 141 µm. Jaki będzie dokładny efekt zależy głównie od ustawień i rodzaju dyszy. Największe granulacje ścierniw łamanych zamawiają firmy obrabiające stal grubościenną. Z powodzeniem wykorzystuje je również przemysł związany z gospodarką wodną, gdzie zabezpieczenia antykorozyjne odgrywają priorytetową rolę. Takie detale muszą wytrzymać od kilku do kilkudziesięciu lat. Warstwy powłok ochronnych sięgają więc kilkaset mikronów – a do tego potrzeba bardzo wysokiej chropowatości.

Duże granulacje ścierniw – jakie maszyny?

Największe frakcje śrutu kulistego najczęściej wykorzystuje się w śrutownicach wirnikowych. Maszyny powinny być przeznaczone do obróbki elementów gabarytowych, takich jak blachy, rury czy profile stalowe. Do tego świetnie sprawdzają się śrutownice przelotowe TZNP. Śrut kulisty często zamawiają też firmy zajmujące się czyszczeniem posadzek. Wtedy ścierniwo ładowane jest do specjalnych urządzeń przeznaczonych do podłóg i betonu np. Blastrac.

Duże granulacje śrutu Diamant w formie kulistej można również wykorzystać jako balast. Natomiast Diamant w wersji ostrokrawędziowej używa się w komorach pneumatycznych. Do obróbki warto zakupić dysze o odpowiedniej średnicy, aby ziarna nie blokowały wyrzutu. Warto też pamiętać, że śrut łamany o większej granulacji wymaga odpowiedniego poziomu sprężonego powietrza, aby zedrzeć stare powłoki i nadać odpowiednią chropowatość.

Obecnie ciężko o dostępność dobrej jakości materiałów ściernych. Jednak w Alumetal-Technik mamy do nich dostęp dzięki współpracy z niemiecką odlewnią Eisenwerk Würth. Jeśli chcesz, abyśmy poprawili Twój proces z wykorzystaniem ścierniwa kulistego lub łamanego o większej granulacji, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego).

UseChat