Jak producenci maszyn spożywczych uzyskują idealną powierzchnię stali?

Korzystając z wieloletnich doświadczeń producentów maszyn spożywczych można wywnioskować, że cechą mającą ogromny wpływ na ogólny poziom wykonania maszyn jest jakość wykończenia stalowych powierzchni elementów. Części takie jak: leje zasypowe, komory robocze, kanały tłoczące, elementy tnące, mieszadła czy zbiorniki mają bezpośredni kontakt z żywnością, a ich jakość odgrywa zasadniczą rolę w procesie wybierania i zakupu maszyny.

 

Jakość obróbki blach ze stali nierdzewnej, która oprócz aluminium jest materiałem najczęściej stosowanym przez producentów wpływa bezpośrednio na podstawową cechę, czyli bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. Dlatego bardzo ważną rolę na etapie planowania produkcji jest użycie do oczyszczania części maszyn, ścierniw, które spełniają również najwyższe warunki bezpieczeństwa. Do takich właśnie zalicza się mikrokulka szklana, która ze względu na swoje cechy jest produktem najczęściej wybieranym w branży producentów maszyn spożywczych.

 

Popularność kulek szklanych przy produkcji maszyn spożywczych

Pierwszoplanową rolę w popularności odgrywa materiał wykonania mikrokulek, czyli szkło, które jest chemicznie obojętne. Dzięki temu czynnikowi producenci maszyn mają pewność, że użyty materiał w procesie szkiełkowania lub mikroszkiełkowania będzie bezpieczny w kontakcie z oczyszczaną powierzchnią. Popularność mikrokulek, wynika również ze znakomitych rezultatów końcowych, które można dzięki nim osiągnąć. Okrągły kształt i twardość w połączeniu z dużą prędkością wyrzutu z dysz aplikujących powoduje otrzymanie gładkich, wybłyszczonych powierzchni. Niewątpliwą zaletą tego ścierniwa jest także rozpiętość granulacji, dlatego każdy z producentów maszyn ma możliwość wyboru wielkości ziarna dostosowaną do finalnej struktury, którą zamierza otrzymać.

 

Najpopularniejsze granulacje kulek szklanych:

  • 70 μm – 110 μm
  • 90 μm – 150 μm
  • 100 μm – 200 μm
  • 150 μm – 250 μm
  • 200 μm – 300 μm
  • 300 μm – 400 μm
  • 425 μm – 850 μm

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrokulek szklanych?

W ostatnich latach na rynku ścierniw pojawiło się wiele produktów sprowadzanych głównie z Chin, które nie spełniają warunków jakościowych i bezpieczeństwa. Dlatego poniżej przedstawiamy cechy produktu, które wyróżniają wysokojakościowe kulki szklane:

Brak ołowiu
Należy wybierać produkt bez zawartości ołowiu, który jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.

Odpowiednia twardość
Dzięki odpowiedniej twardości, mikrokulka szklana spełnia doskonale swoją rolę w momencie uderzenia o metalową powierzchnię, a także nie kruszy się nadmiernie, dzięki czemu może być użyta kilkukrotnie, co przekłada się na mniejsze zużycie ścierniwa.

Brak wolnej krzemionki
Dobre jakościowo ścierniwa szklane pozbawione są krzemionki, która może wywoływać pylicę płuc.

Brak obcych zapachów
Szkło z zasady jest bezwonne, ale niska jakość używanych surowców może przemycać do produktu obce zapachy.

 

Jak używać mikrokulek szklanych?

Ścierniwa szklane dedykowane są do użytku w kabinach piaskarskich, gdzie pod wpływem odpowiednio dobranej siły wyrzutu, kulki szklane trafiają na powierzchnię metalu usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia, naloty, zadziory powstałe po cięciu oraz wygładzając w tym samym czasie ostre krawędzie i nierówności spawów. Proces ten nazywa się szkiełkowaniem lub w przypadku użycia bardzo drobnego ziarna mikroszkielkowaniem.

 

Odpowiedni wybór mikrokulek szklanych, jaki stoi przed każdym producentem maszyn spożywczych to nie tylko gwarancja jakość powierzchni, która ma kontakt z żywnością, to także szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz ocena wizualna, która brana jest pod uwagę przez odbiorcę końcowego.

UseChat