4 najważniejsze zasady śrutowania aluminium

Aluminium można obrabiać na wiele sposobów. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę zanim rozpoczniesz jego obróbkę.

1. Czym śrutować / oczyszczać aluminium?

Najważniejszą kwestią w skutecznej obróbce aluminium jest dobór odpowiedniego ścierniwa. Aluminium jest metalem lekkim i plastycznym – nieodpowiedni materiał ścierny może je wygiąć lub zniszczyć. Śrutować aluminium możemy wyłącznie śrutem nierdzewnym, chromowym lub chromowo-niklowym. Użycie śrutu staliwnego wiąże się ze zbyt mocnym naruszeniem powierzchni i wystąpieniem korozji.

Kolejne ścierniwa pochodzą z grupy mediów mineralnych. Są to: mikrokulki szklane, granulat szklany oraz elektrokorund. Za pomocą mikrokulek szklanych można uzyskać wybłyszczoną powierzchnię. Inaczej jest w przypadku przygotowania powierzchni do ponownego malowania –najlepszym ścierniwem okazuje się granulat szklany lub elektrokorund. Oba materiały nadają powierzchni chropowatość (profil) idealny pod np. malowanie proszkowe.

2. Wyposażenie śrutownicy do aluminium

Wiele osób szuka specjalnych oczyszczarek do śrutowania aluminium. Na szczęście wystarczy odpowiednio wyposażyć te, które są ogólnodostępne na rynku. Śrutownica do aluminium, zgodnie z dyrektywą ATEX musi posiadać klapę ATEX zatrzymującą wybuch w filtrze oraz filtry antystatyczne. Taki system można zamontować praktycznie w każdej oczyszczarce. Jednak najczęściej do śrutowania aluminium używa się śrutownicy zawieszkowej, bębnowej lub stołowej. Dlaczego? W tych oczyszczarkach śrutuje się elementy takie jak konstrukcje i odlewy aluminiowe, czy też detale z branży automotive. Warto pamiętać o tym, że w śrutownicy przeznaczonej do czyszczenia aluminium nie można śrutować stali czarnej. Pył węglowy będący odpadem w procesie oczyszczania stali czarnej może pozostać w oczyszczarce i zabrudzić śrut lub detale, które następnie szybciej skorodują.

Dyrektywa ATEX – czego dotyczy?

Dyrektywa ATEX 2014/34/UE dotyczy urządzeń i systemów ochronnych, które przeznaczone są do użytku w strefie zagrożonej wybuchem. W branży obróbki strumieniowo-ściernej stosuje się wyżej wspomniane filtry antystatyczne wyposażone w klapę ATEX. Filtr w śrutownicy do oczyszczania aluminium dla bezpieczeństwa powinien stać na zewnątrz hali. Schowanie filtra do środka hali wiąże się z jego modyfikacją technologiczną, co jest równoznaczne z dodatkowymi kosztami. Ważne też, aby skrupulatnie pilnować oczyszczania filtra.

3. Ustawienie odpowiedniego ciśnienia

Podczas śrutowania pneumatycznego detali aluminiowych trzeba pamiętać o dobraniu ciśnienia do grubości przedmiotu. Aby uniknąć uszkodzeń na powierzchni należy zacząć od bardzo niskiego ciśnienia i stopniowo je zwiększać. Detale różnią się od siebie nie tylko grubością, ale również kształtem i wielkością. Dobór odpowiedniego ciśnienia jest bardzo ważny – ścierniwo, które uderza w aluminium zbyt mocno może je kompletnie zniszczyć. Za wysokie ciśnienie ma również negatywny wpływ na zbyt szybką degradację materiału ściernego wykorzystywanego w procesie obróbki.

4. Test śrutowania elementów aluminiowych

Ostatnią zasadę śrutowania można uznać za najważniejszą. Każdy przedmiot z aluminium ma swoje unikalne cechy, dlatego często praktykowaną czynnością jest zrobienie testów przed podjęciem się oczyszczania większej ilości detali. Wstępne śrutowanie na jednym elemencie lub jego części pozwoli:

• Dobrać odpowiednie medium ścierne do procesu.

• Ustawić odpowiednie ciśnienie.

• Określić czas śrutowania większej ilości detali.

• Oszacować koszt realizacji.

Śrutowanie aluminium to wyzwanie dla wielu firm. Ten delikatny materiał wymaga odpowiedniego traktowania. Wybierając odpowiednie ścierniwo (kulki szklane lub granulat szklany), wyposażenie śrutownicy w systemy ATEX, regulacja ciśnienia oraz testy na detalach można mieć pewność, że efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami.

UseChat