Problemy z dozowaniem materiału ściernego

Jak dozować materiał ścierny, aby śrutowanie było bardziej efektywne? Jak przestać marnować śrut i pieniądze? Odpowiedź jest banalna – wystarczy posiadać podajnik materiału ściernego. Automatyczne dozowanie ścierniwa znacznie różni się od ręcznego, który wykonują operatorzy. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jakie są zalety korzystania z podajnika oraz czego możesz uniknąć stosując automatyzację w obszarze dosypywania śrutu.

Jak NIE dosypywać materiału ściernego?

Najczęstszym błędem popełnianym przez firmy jest dozowanie ścierniwa zaraz po jego zakupie. Jak to wygląda w praktyce? Klient kupując 1 tonę ścierniwa wsypuje ją całą na raz. Można to porównać do tankowania samochodu. Zalewając pełen bak jeździ się, dopóki nie braknie paliwa. Zazwyczaj tankujemy dopiero przy zapaleniu kontrolki rezerwy. Różnica między śrutem a paliwem polega jednak na tym, że ścierniwo powinno być dosypywane systematycznie, aby uzyskać odpowiednią mieszankę operacyjną.

Problemy spowodowane błędnym dozowaniem ścierniwa

Na podstawie serwisów i spotkań z zakresu doradztwa technicznego zauważyliśmy, że dorzucanie ścierniwa w dużych ilościach na raz jest notorycznym błędem popełnianym przez wiele polskich firm. Niestety takie działania mogą wpłynąć na różnice w profilu chropowatości powierzchni, przez co na detalach trzeba wykonywać poprawki. To skutkuje większym zużyciem śrutu, a co za tym idzie – częstszymi zakupami.

wykres dosypywanie ścierniwa a wydajność

Powyższy wykres przedstawia zależność, jak regularne dosypywanie śrutu wpływa na chropowatość powierzchni i średnicę kulek w mieszance operacyjnej. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów warto skorzystać z podajnika materiału ściernego.

Jak działa podajnik materiału ściernego?

Podajnik materiału ściernego to rozwiązanie kierowane głównie do oczyszczarek wirnikowych. Montaż jest szybki, a samo urządzenie proste w użyciu. Wystarczy, że operator wsypie maksymalną ilość śrutu do dozownika, ponieważ śrutownica będzie pobierać go w odpowiednim momencie. Kiedy w maszynie spadnie poziom ścierniwa w zbiorniku, czujnik wykryje niedobór i automatycznie będzie pobierał śrut z podajnika. Dzięki temu mieszanka operacyjna cały czas będzie bogata w małe, średnie i duże ziarno.

Zalety korzystania z podajnika ścierniwa

Podajnik materiału ściernego może przynieść firmie wiele korzyści. Do najważniejszych zaliczają się:

  • Automatyzacja uzupełniania ścierniwa – operatorzy nie muszą pilnować maszyny i pamiętać o regularnych dosypkach śrutu.
  • Powtarzalność efektu na powierzchni – odpowiednia mieszanka operacyjna zapewnia powtarzalny efekt na powierzchniach detali.
  • Ciągłość procesu – dzięki automatycznemu dozowaniu nie trzeba zakańczać pracy maszyny. Łatwiej też uniknąć wszelkich usterek.

W zależności od potrzeb i wielkości produkcji, można zainstalować 1 lub kilka dozowników. Zaletą dodatkowego podajnika materiału ściernego jest możliwość wsypania większej ilości śrutu na raz. Wspólnie z firmą Kovo Staněk jesteśmy w stanie przygotować takie urządzenie. W celu omówienia szczegółów, zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do danych kontaktowych).

UseChat