Mączka szklana

Mączka szklana wykorzystywana jest w procesie mikroszkiełkowania, przede wszystkim do oczyszczania elementów delikatnych i łamliwych.
Mączka szklana
Mączka szklana jest ścierniwem mineralnym, pokrewnym do granulatu szklanego. Podobnie jak on, wytwarzana jest w procesie kruszenia specjalnie przygotowanych tafli szkła sodowego.  

Właściwości mączki szklanej

Mączka, zwana również piaskiem szklanym jest medium charakteryzującym się bardzo drobnym uziarnieniem, jej ziarna nie przekraczają wielkości 200 mikrometrów. Dzięki temu może być ona stosowana do oczyszczania bardzo delikatnych detali, np. wykonanych z metali miękkich lub elementów o małej grubości.

Mączka szklana w przemyśle chemicznym

Niewątpliwą zaletą mączki szklanej, podobnie jak innych ścierniw z tej rodziny jest jej duża czystość, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w branży chemicznej. Wykorzystywana jest między innymi do produkcji mleczek i past czyszczących oraz proszków do prania. Piasek szklany jest idealnym topnikiem, środkiem spulchniającym, wypełniaczem, sprawdza się doskonale w roli izolatora w materiałach i wyrobach chemicznych. Jest chętnie wykorzystywany w produkcji przemysłowej.  

Zastosowanie

  • Wypełniacz;
  • Produkcja ceramiki;
  • Produkcja past i mleczek czyszczących;
  • Absorbent substancji, cieczy, gazów;
  • Obróbka strumieniowo-ścierna metali oraz szkła, kamienia, betonu, drewna itd.

Skład

Fe2O3 < 0,2% MgO < 4,0% Na2O >14%
Mączka szklana
SiO2 > 65% CaO > 8,0% Al2O3 0,5-2,0%  

Tabela rozsiewu

Granulacja Od Do
140 125 µm 200 µm
160 106 µm 125 µm
220 0 µm 106 µm
 
UseChat