Sorbent Protector

Alutec-Protector to rozwiązanie problemu zaolejonego śrutu. Skutecznie usuwa oleje i smary, a jego regularne stosowanie podnosi wydajność i jakość procesu śrutowania.
Sorbent Protector

W czasie audytów przeprowadzanych u Klientów wielokrotnie spotykamy się z zaolejonym ścierniwem – ten niepozorny defekt niesie za sobą poważne konsekwencje. Na szczęście Alumetal-Technik ma na to rozwiązanie!

Sorbent Protector to preparat, który skutecznie wiąże w sobie wszelkie tłuste zanieczyszczenia, a następnie wraz z nimi usuwany jest z maszyny śrutującej do filtrowentylatora. Jego aplikacja jest niezwykle prosta. Dozowanie może odbywać się:

  • Ręcznie (poprzez wsypanie absorbentu do maszyny śrutującej);
  • Automatycznie (przy pomocy technologii SP-Unit, która dzięki dostosowaniu ilości i częstotliwości dozowania uzyskuje najlepsze efekty odolejenia oraz optymalne zużycie środka).

Zastosowanie Sorbent Protector rozwiązuje problem zaolejonego śrutu szybko i skutecznie, a jego regularne stosowanie zwiększa wydajność i jakość obróbki strumieniowo-ściernej. Dzięki absorbentowi etap ręcznego odolejania detali jest pomijany, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i pieniądze. Środek Sorbent Protector może być stosowany również prewencyjnie – jego właściwe użycie nie wpływa negatywnie na proces śrutowania.

Specyfikacja absorbentu

Skład i cechy Sorbent Protector sprawiają, że jest to środek nieszkodliwy biologicznie. W przypadku prawidłowego użycia absorbentu nie stanowi on żadnych zagrożeń. Klienci, którzy zdecydowali się na jego zakup chwalą go za:

  • Skrócenie procesu śrutowania;
  • Łatwość w obsłudze;
  • Szybsze osiągnięcie odpowiedniej chropowatości na detalu;
  • Poprawę przepływu ścierniwa w maszynie.

Konsekwencje zaolejonego ścierniwa

Zaolejony materiał ścierny może być przyczyną wielu problemów – zarówno z procesem śrutowania jak i na dalszych etapach obróbki. Zaolejone ścierniwo ma tendencję do zbrylania oraz cechuje się mniejszą intensywnością. Wpływa to na spadek wydajności i jakości obróbki strumieniowo-ściernej. Osady przenoszone są również na powierzchnię oczyszczanych detali, co znacząco obniża jej właściwości adhezyjne. Jeśli elementy te nie zostaną oczyszczone przed malowaniem, nowe powłoki ochronne – niezależnie czy naniesione metodą lakierowania na mokro, proszkowego czy w procesie galwanizacji – będą nietrwałe, mogą się łuszczyć i odpadać.

Kontrola zaolejenia śrutu

Wszystkim firmom korzystającym z obróbki strumieniowo-ściernej zalecamy regularne kontrolowanie poziomu zaolejenia mieszanki roboczej. Tłuste zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem w sytuacjach skrajnych, ale nawet niewielkie ilości olejów i smarów wpływają negatywnie na proces śrutowania. Jak zatem sprawdzić stan mieszanki roboczej? Dowiedz się z naszego artykułu (kliknij tutaj).

Jeżeli w Państwa procesie występuje problem z zaolejonym materiałem ściernym, zapraszamy do kontaktu z naszym Doradcą – wystarczy kliknąć tutaj i wypełnić formularz kontaktowy. W ramach bezpłatnej konsultacji, Doradca opowie o szczegółach dozowania i możliwościach usprawniających proces obróbki strumieniowo-ściernej.

Dodatkowo mają Państwo możliwość umówić się na spotkanie w naszym showroomie, gdzie można obejrzeć dozownik SP-Unit oraz porozmawiać o technologii odtłuszczania ścierniwa.

UseChat