Śrut cięty z drutu a wydajność oczyszczania odlewów – Case Study

Każda firma zajmująca się obróbką powierzchni może mieć inny problem w swoim procesie. Jednym z najczęściej wskazywanych przez Klientów firmy SPAJIC było zbyt wolne tempo śrutowania. W zależności od branży, rodzaju detali, zastosowania i typu maszyny, zastosowaliśmy u nich różne rozwiązania. Jednak w przypadku skrócenia czasu procesu, a przy okazji zmniejszenia zużycia, śrut cięty z drutu nie ma sobie równych.

Śrut cięty z drutu – ekspresowe tempo oczyszczania

Śrut cięty z drutu SPAJIC® stanowi świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw z różnych branż. Jego wysoka gęstość przyczynia się do efektywności, redukując zużycie od 33% do 67% w porównaniu do standardowego śrutu staliwnego. Trwałość i odporność na pękanie to jego kolejne zalety. Dzięki nim czas śrutowania może zostać znacznie skrócony. A zmniejszenie zużycia ścierniwa i krótsza obróbka pozytywnie wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Odlewnie a korzystanie ze śrutu ciętego z drutu

Śrut cięty z drutu idealnie sprawdza się w odlewniach. To one odgrywają kluczową w rolę w innych branżach, dostarczając gotowe elementy do produkcji maszyn, konstrukcji i innych produktów. Odlewnie zajmują się produkcją metalowych odlewów poprzez przetapianie i formowanie stopów metalowych w precyzyjnie wykonane formy. Proces ten obejmuje oczyszczanie i obróbkę odlewów, tak aby uzyskać pożądane kształty i właściwości mechaniczne. Do tego potrzebne jest wysokiej jakości ścierniwo, które jest ekonomiczne, czyste i ma wysoką gęstość. Śrut cięty z drutu SPAJIC® spełnia te kryteria. W odlewniach działających na dużą skalę może stać się głównym czynnikiem wpływającym na poprawę wydajności oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Case Study – zmiana śrutu a efektywność

Poniżej znajdziesz przykłady dwóch firm, które zamieniły śrut staliwny na śrut cięty z drutu. Każda z nich znacznie poprawiła wydajność obróbki oraz zmniejszyła zużycie ścierniwa, przy zachowaniu stałych parametrów maszyn i detali. W obu przypadkach Klientem była odlewnia, która szukała lepszego rozwiązania do usuwania piasku z odlewów.

Case Study 1

Odlewnia od lat dostarcza części samochodowe i elementy do sprężarek wykonane z żeliwa, staliwa i innych podobnych materiałów. Korzysta ze śrutownicy bębnowej z pasem stalowym, która ma dwie turbiny o mocy 45 kW. Wymagana jakość powierzchni po usunięciu piasku to Rz = 80 – 90 µm. Po zmianie śrutu łamanego G18, na śrut cięty z drutu o średnicy 1,4 mm, czas śrutowania zmniejszył się dwukrotnie. Miesięczne zużycie ścierniwa spadło, a jakość powierzchni wzrosła z Sa 2 ½ do Sa 3.

Case Study 2

Firma zajmuje się odlewami, a także produkcją kotłów i piecy. Obrabia żeliwo cienkościenne w śrutownicy przelotowej z 4 turbinami o mocy 11 kW. Chropowatość powierzchni, jaka musi zostać utrzymana jest na poziomie Rz = 60 – 80 µm. Dzięki zmianie ze śrutu staliwnego S390, na śrut cięty z drutu o średnicy 1 mm, odlewnia zwiększyła wydajność o 50%! Dodatkowo ponad trzykrotnie zmniejszyła miesięczne zużycie ścierniwa i poprawiła jakość powierzchni.

W obu przypadkach firmy osiągnęły w pełni satysfakcjonujące rezultaty. Jeśli zastanawiasz się, czy zmniejszenie zużycia i skrócenie czasu śrutowania za pomocą śrutu ciętego z drutu będzie odpowiednie dla Twojego procesu – skontaktuj się z nami! Zweryfikujemy dotychczasowe wyniki i pomożemy dobrać odpowiednią koncepcję.

UseChat