Obróbka strumieniowo-ścierna vs. obróbka chemiczna – którą metodę wybrać?

Obróbka strumieniowo-ścierna jest jednym z najpopularniejszych procesów używanych w przemyśle do usuwania zanieczyszczeń, poprawy wykończenia powierzchni oraz przygotowania podłoża do malowania. Inną popularną metodą, którą stosuje się w przypadku przygotowania powierzchni przed dalszymi procesami, jest obróbka chemiczna. Obie mają wady i zalety, ale jedna z nich jest zdecydowanie lepsza w przypadku oczyszczania stali grubościennej.

Obróbka strumieniowo-ścierna – wszechstronność oczyszczania

Obróbka strumieniowo-ścierna obejmuje takie techniki jak śrutowanie, szkiełkowanie i piaskowanie. Te metody wykorzystują energię kinetyczną cząstek ściernych, które są wyrzucane na powierzchnię obrabianego przedmiotu. Są bardzo skuteczne w usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak rdza, farba, warstwy tlenku i inne substancje organiczne.

Proces obróbki strumieniowo-ściernej jest wyjątkowo wszechstronny i może być stosowany na różnych materiałach, w tym na metalach, tworzywach sztucznych i drewnie. Dużą zaletą jest możliwość kontrolowania chropowatości powierzchni. W przypadku malowania proszkowego chropowatość jest kluczowa dla trwałego i estetycznego wykończenia.

Dobrze przeprowadzone śrutowanie lub szkiełkowanie nie powoduje deformacji materiału podczas procesu. Dzięki temu, przedmioty poddane temu procesowi zachowują swoje kształty i wymiary. Obróbka strumieniowo-ścierna jest również bardziej przyjazna dla środowiska w porównaniu do wielu innych metod. Nie wykorzystuje substancji chemicznych ani nie generuje odpadów toksycznych.

Specjalistyczne zastosowanie obróbki chemicznej

Obróbka chemiczna opiera się na reakcjach między substancjami chemicznymi a powierzchnią obrabianego przedmiotu. Umożliwia precyzyjne kontrolowanie procesu i osiąganie wysokiego stopnia dokładności. Dzięki możliwości manipulacji czynnikami chemicznymi, takimi jak stężenie, czas reakcji i temperatura, można osiągnąć pożądane efekty, takie jak usunięcie zanieczyszczeń, zmiana struktury powierzchni czy utworzenie powłoki o określonych właściwościach.

Obróbka chemiczna jest również skuteczna w przypadku trudno dostępnych obszarów, gdzie inne metody mogą okazać się niewystarczające. W przypadku niektórych materiałów, takich jak aluminium czy stop metali lekkich, obróbka chemiczna może być preferowana ze względu na swoje specjalistyczne właściwości, które umożliwiają precyzyjne usuwanie i przygotowanie powierzchni.

Którą metodę wybrać w przypadku obróbki stali?

W przypadku obróbki stali grubościennej preferowaną metodą jest śrutowanie lub piaskowanie. Stal jest materiałem, który jest wyjątkowo trudny do obróbki chemicznej ze względu na swoją wytrzymałość i odporność. Obróbka strumieniowo-ścierna oferuje wyższą siłę i intensywność, która jest potrzebna do skutecznego usunięcia rdzy, farby i innych zanieczyszczeń. Proces ten zapewnić optymalne warunki chropowatości, co pozwala na lepsze przyleganie i trwałość powłoki antykorozyjnej.

Obróbka chemiczna może być stosowana w specjalistycznych przypadkach, takich jak usuwanie określonych substancji chemicznych lub nadawanie specyficznych właściwości powierzchniowych. Jednak w większości przypadków, szczególnie gdy celem jest przygotowanie powierzchni stali do malowania proszkowego, obróbka strumieniowo-ścierna jest wyborem zdecydowanie bardziej efektywnym i praktycznym.

Jeśli szukasz specjalistów w zakresie obróbki strumieniowo-ściernej, skontaktuj się z nami (kliknij tutaj). W naszym Centrum Usługowym w Łodzi oczyszczamy powierzchnię, którą później możemy pomalować proszkowo.

UseChat