Jak działa system APCon? Wywiad z Albertem Millerem z Eisenwerk Würth

Błyskawiczny rozwój technologiczny, jaki można obecnie zaobserwować, wymaga elastyczności i otwartości na nowe rozwiązania. Świetnym przykładem firmy, które promuje innowacje w świecie przemysłu i odnajduje się w takiej rzeczywistości jest Eisenwerk Würth GmbH. Stworzyli nie tylko wyjątkowe, wysokowydajne ścierniwa, ale również system ułatwiający zbieranie i analizę danych związanych z procesem śrutowania. Albert Miller, który pracuje na stanowisku Key Account Managera Przemysłu 4.0. w niemieckiej odlewni, doskonale wie, jak można go wykorzystać do wprowadzenia oszczędności w firmie. W dzisiejszym artykule opowie o tym, jak powstał i działa system APCon oraz czym wyróżnia się spośród innych rozwiązań rynkowych.

Skąd pomysł na stworzenie APCon?

Wielokrotnie staliśmy przed wyzwaniem dostarczenia dowodów potencjalnym nowym klientom, że nasze ścierniwo staliwne oferuje więcej korzyści w procesie śrutowania – w porównaniu z produktami konkurencji. Można to zweryfikować dzięki precyzyjnym zapisom zużycia ścierniwa, które użytkownicy muszą wykonać. Niestety, te opisy są w większości dalekie od dokładności i ostatecznie „zwycięzca” nie jest tak łatwy do zweryfikowania. W końcu narodziło się pytanie – jak możemy zdjąć te wyzwania z rąk naszych klientów, ale mimo to dostarczać wiarygodne dane? Wpadliśmy więc na pomysł prototypu, który za pomocą odpowiednich środków sam wykonałby zapisy. Już podczas pierwszych półoficjalnych burz mózgów, niektórzy klienci powiedzieli nam, że sami są również bardzo zainteresowani wykorzystaniem odpowiednich systemów, aby lepiej zrozumieć swój proces śrutowania i uczynić go bardziej przejrzystym. Poszukaliśmy więc specjalistów (Inżynierów Oprogramowania i Sensoryki) i opracowaliśmy pomysły na to, jak taki system mógłby wyglądać. Jednym z tych partnerów był i nadal jest słynny Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karlsruhe. Ponadto wybraliśmy dziesięciu użytkowników z głównych branż, którzy pomogli nam w dwuletniej próbie terenowej dokończyć prototypy w odpowiedni i niezawodny system. Projekt rozpoczął się w 2017 roku, a dwa lata później podczas targów GIFA Show 2019 zaprezentowaliśmy gotowe rozwiązanie rynkowe. Nazwaliśmy je APCon.

Jak dokładnie działa APCon?

Dzięki różnego rodzaju czujnikom, jednostce do uzupełniania ścierniwa i naszemu własnemu sprzętowi PLC w maszynach do śrutowania, APCon „budzi się do życia”. Kilka istotnych dla procesu danych będzie gromadzonych w czasie rzeczywistym i wyświetlanych na pulpicie za pośrednictwem komputera PC lub dowolnego urządzenia mobilnego. Celem APCon i danych jest nie tylko kwantyfikacja, ale także wykorzystanie ich do wykrycia wahań i potencjału oszczędności oraz do przeprowadzenia na tej podstawie optymalizacji. Jednak w przeciwieństwie do innych rozwiązań Przemysłu 4.0 dostarczamy nie tylko oprogramowanie i sprzęt, ale także zapewniamy know-how i doświadczenie w postaci ekspertów technicznych, aby wspólnie z użytkownikami interpretować dane i podejmować logiczne decyzje w celu efektywnego i ekonomicznego wykorzystania śrutownic.

apcon

Dzięki różnym czujnikom i automatycznej jednostce do napełniania, system śrutowania jest w pełni monitorowany i kontrolowany w czasie rzeczywistym.

Jakim branżom dedykowany jest APCon? Jak może im pomóc w codziennych procesach?

W zasadzie system można zainstalować na dowolnej oczyszczarce wirnikowej, niezależnie od jej typu, marki czy roku budowy. Większość użytkowników APCon można znaleźć w odlewniach, budownictwie, firmach specjalizujących się w obróbce powierzchni oraz produkujących stal. Ale inne branże również korzystają z tego systemu. Wszędzie tam, gdzie wymagane jest wydajne użytkowanie, stabilne procesy, czy wysoka jakość sprzętu, zastosowanie APCon jest opłacalne.

Naszym celem jest to, aby APCon pozostawiał właścicieli procesów w spokoju. Wtedy mają oni więcej czasu na skupienie się na innych zadaniach. Dopiero, gdy pojawią się problemy w postaci wahań lub nieprzewidzianych usterek, system automatycznie powiadamia osobę odpowiedzialną i dostarcza instrukcje jak usunąć usterki, zanim wpłyną one na jakość śrutowanych części lub doprowadzą do nieplanowanych przestojów. APCon może również dostarczać istotne i ważne informacje dzięki naciśnięciu jednego przycisku. Gromadzi danych do audytów, certyfikacji lub kontroli. Użytkownicy mogą w ten sposób uzyskać dostęp do procesu śrutowania z dowolnego miejsca na świecie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.

Jak duże oszczędności może wprowadzić APCon do firmy? Czy mógłby Pan opisać jakiś przypadek, krótką historię klienta?

Zależy to w dużej mierze od wymagań użytkownika. Zawsze bierzemy pod uwagę całkowite koszty procesu śrutowania. Optymalizacje powinny prowadzić do potencjalnych oszczędności na jak największej liczbie poziomów. Nierzadko osiąga się oszczędności średnio 20% dla całego procesu. W rzeczywistych liczbach oznacza to, że dla przeciętnej oczyszczarki z ośmioma turbinami i przy pracy dwuzmianowej, proces śrutowania kosztuje ok. 400 000 do 500 000 euro rocznie. Przy wspomnianych oszczędnościach użytkownicy mają całkiem spore korzyści.

W przypadku jednego klienta po ustabilizowaniu procesu śrutowania udało nam się osiągnąć nieosiągalne wcześniej potencjalne oszczędności w zakresie śrutowania oraz zużycia energii i sprzętu. Stabilne procesy umożliwiają osiągnięcie możliwie najwyższej wydajności. W rzeczywistości ten producent maszyn był w stanie zaoszczędzić 50% na zużyciu i utylizacji ścierniwa, 20% na energii elektrycznej, a także 20% na zużyciu systemu. Ponadto dostępność sprzętu została zwiększona z 97% do 98,5%. Jest to z pewnością skrajny przykład, ale nasi klienci każdego dnia potwierdzają nam, że APCon zapewnia im wyraźną wartość dodaną.

Oprócz bieżącej dostępności i działania, dashboard stanowi podstawę stabilnego i wydajnego procesu śrutowania.

Czym wyróżnia się APCon spośród innych innowacji na rynku?

Zgodnie z naszą wiedzą, APCon jest w tym momencie absolutnie wyjątkowy. Dotychczasowe rozwiązania dla oczyszczarek ukierunkowane są wyłącznie na monitorowanie lub sprzedaż części zamiennych dla producentów oczyszczarek. APCon został zaprojektowany, aby pomóc użytkownikowi zaoszczędzić na kosztach i zasobach oraz osiągnąć absolutną stabilność jakości produktu. Pakiet ten dopełnia wykorzystanie niestandardowego oprogramowania i sprzętu, a także fachowa wiedza techniczna naszych ekspertów. Problemem większości firm nie jest brak danych, ale ich interpretacja i na jej podstawie wprowadzenie zmian. APCon łączy wszystko co niezbędne, aby użytkownicy mogli wejść w cyfrową przyszłość swoich procesów śrutowania.

UseChat