Kiedy stosować śrut kulisty w komorze pneumatycznej?

Śrutowanie pneumatyczne to proces, który bardzo angażuje operatorów. Wymaga poświęcenia czasu oraz stałej kontroli ścierniwa (jego frakcji i kształtu). Do tego rodzaju obróbki najczęściej stosuje się śrut łamany, który skutecznie zdziera stare powłoki ochronne i rdzę. Są jednak przypadki, gdzie w komorze pneumatycznej lepiej wykorzystać ścierniwo o kulistym kształcie. Kiedy to się zdarza? Jak wpływa na powierzchnię detali? Poniżej znajdziesz najczęstsze sytuacje, w których śrut kulisty sprawdza się w procesach obróbki strumieniowo-ściernej.

Wygląd powierzchni po śrutowaniu

Według naszych doświadczeń, śrut kulisty nadaje zupełnie inny wygląd detalom, niż ścierniwo łamane. Najczęściej stosuje się go, kiedy powierzchnia nie powinna być zbyt ostra. Śrut kulisty zmniejsza jej szorstkość i wygładza zadziory. Sprawia, że warstwa staje się bardziej sinusoidalna. W tym przypadku warto pamiętać o tym, że taki efekt nie będzie odpowiedni dla każdego rodzaju detali. Trzeba pamiętać o celu śrutowania i wymogach produkcyjnych.

Śrut kulisty a omiatanie ocynku

Drobne ścierniwo kuliste świetnie się sprawdza w przypadku omiatania ocynku. Jest to proces, który ma:

  • Usunąć tlenki;
  • Rozwinąć powierzchnię;
  • Usunąć korozję;
  • Stworzyć odpowiednią przyczepność pod malowanie

Cynkowanie jest jednym z najlepszych sposobów na ochronę metali. Polega na nałożeniu cynku na elementy stalowe, np. konstrukcje, ogrodzenia. W praktyce wygląda to tak, że detal jest wyśrutowany, ocynkowany, a następnie nakładana jest kolejna warstwa ochronna.

Proces śrutowania ścierniwem kulistym stosowany jest dlatego, żeby śrut nie wbijał się w detal. W przeciwieństwie do ścierniwa łamanego, który jest bardzo ostry i potrafi wbić się nawet w stal czarną, VERA® nie uszkodzi powierzchni detalu.

Oczyszczanie powierzchni przed malowaniem proszkowym

Śrut kulisty jest również stosowany w przypadku oczyszczania powierzchni przed malowaniem. Wtedy najważniejsza jest chropowatość – żeby farba miała długą żywotność i była przyczepna, chropowatość musi zmieścić się w przedziale Rz 25-50. Aby osiągnąć ten efekt ścierniwem kulistym, należy dobrać odpowiednią granulację do detali, ciśnienie, czy rodzaj dyszy. Trzeba jednak pamiętać, że zdarcie starej powłoki lakierniczej śrutem kulistym zawsze będzie wiązało się z wydłużonym czasem obróbki, ponieważ kulka nie jest tak agresywna.

Śrut kulisty to rodzaj ścierniwa stosowany głównie w maszynach wirnikowych i procesach shot-peeningu. Świetnie usuwa zendrę hutniczą i cienkie warstwy starych powłok ochronnych. Jednak w wyżej wymienionych przypadkach może sprawdzić się lepiej, niż standardowy śrut łamany. Takie oczyszczanie może trwać nieco dłużej, ale zapewni inną jakość powierzchni.

Naszym Klientom polecamy śrut staliwny VERA®. Ma dużą wydajność i jednocześnie gwarantuje wysoką intensywność śrutowania. Ponadto w trakcie pracy zwiększa swoją twardość. To sprawia, że idealnie nadaje się do procesów omówionych w niniejszym artykule.

Interesuje Cię zakup śrutu kulistego? Skontaktuj się z naszym Doradcą lub wypełnij formularz kontaktowy (kliknij tutaj, aby przejść do formularza).

UseChat