Wzrost cen stali – prognozy na 2021 rok

Od jakiegoś czasu firmy zamawiające ścierniwo staliwne zadają to samo pytanie – dlaczego ceny śrutu są aż tak wysokie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ze względu na niestabilną sytuację na świecie. W krajach Unii Europejskiej popyt na stal w 2020 roku spadł nawet o 13%! Mimo obecnie zwiększonego zapotrzebowania, ceny nie spadają. Eksperci wypowiadający się na różnych portalach branżowych twierdzą, że na wzrost cen wyrobów stalowych ma wpływ kilka kwestii. Są to między innymi trwająca od ponad roku pandemia COVID-19, aspekty ekologiczne, a także polityka gospodarcza krajów azjatyckich.

 

COVID-19 a wzrost cen stali

Przerwanie płynności wyrobu stali pojawiło się w wiosnę 2020 roku. W tym okresie ilość zamówień na stal stopniowo malała. Restrykcyjne obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa spowodowały przerwy oraz zawieszenie działalności wielu firm z branży metalurgicznej. Na przełomie czerwca i lipca zeszłego roku popyt na stal nagle wzrósł. Huty stali nie nadążały zaspokoić rynku ze względu na zmniejszone moce przerobowe. W tym momencie doszło do sytuacji, gdzie podaż na stal była znacznie niższa niż popyt – w rezultacie nastąpił znaczny skok jej ceny.

 

Jak Chiny wykorzystały załamanie cen na rynku?

Chiny mądrze wykorzystały lockdown w Europie i narzucenie cła w Stanach Zjednoczonych.

Po pierwsze – zniosły zakaz importu złomu. Ta decyzja może wpłynąć na kolejne podwyżki cen oraz wzrost popytu. Dlaczego? Jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie do Chin wpłyną wszelkiego rodzaju nadwyżki surowców, które używane są do produkcji stali.

Po drugie – zwiększyły produkcję stali. Chiny zaczęły oferować innym krajom stal, której niedobór jest między innymi w Europie.

Po trzecie – nie skupiają na ochronie środowiska tak bardzo jak Unia Europejska. Podczas wprowadzania kolejnych podatków w Europie, wysokoemisyjna produkcja w chińskich hutach ma się bardzo dobrze.

 

Ekologia (nie) w parze z produkcją stali

W celu ochrony środowiska Unia Europejska nakłada coraz więcej nowych podatków. Rosnące zapotrzebowanie na energię powoduje wzrost ceny uprawnień do emisji CO2. W Polsce, której gospodarka opiera się na wykorzystaniu węgla, oprócz rosnących cen stali można zaobserwować:

– zmniejszenie produkcji w hutach ze względu na wysokość podatków dotyczących dwutlenku węgla

– zwiększenie cen energii elektrycznej

Na całym świecie widoczna jest różnica pomiędzy krajami azjatyckimi, a europejskimi. Te pierwsze nie ponoszą kosztów emisji CO2, dlatego ich produkcja stali wciąż rośnie. W drugich kryzys jest coraz bardziej widoczny, a ceny przerażająco pną się w górę.

 

Prognozy cen stali na rok 2021

Mimo zmiennej sytuacji na rynku, większość przewiduje utrzymanie się wysokich cen stali, a nawet ich podwyższenie. Po nietrafionych prognozach dotyczących obniżek cen w pierwszym kwartale 2021 roku, analitycy i eksperci zakładają, że wzrostowy trend może się utrzymać.

wzrost cen stali

W 2020 roku produkcja stali w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się nawet o 12% w stosunku do 2019 roku. W 2021 producenci nie mają wystarczających mocy produkcyjnych, aby zaspokoić popyt, dlatego ceny tak gwałtownie rosną. Produkty ze stali (takie jak kątowniki czy blachy) są już droższe nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do roku poprzedniego! Wzrost cen stali zainicjował podwyżki ścierniwa, jak i produktów końcowych, np. konstrukcji stalowych czy części motoryzacyjnych. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach ceny powrócą do stanu sprzed pandemii.
UseChat