Dlaczego regularny przegląd maszyn jest tak ważny?

O tym, że regularny przegląd maszyn jest ważny wie praktycznie każdy. Ale ile osób faktycznie go wykonuje? Co stoi na przeszkodzie, aby kontrolę wykonywać systematycznie? Jak zrobić to samodzielnie, a kiedy trzeba wezwać serwis? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Jak wygląda kontrola śrutownic w polskich firmach?

Niestety, z naszych obserwacji wynika, że bardzo często maszyna do śrutowania traktowana jest jako dodatek do produkcji. Kiedy śrutownica jest nowa, jej kontrola przebiega na bieżąco. Potem jednak wszystko się zmienia – interwały na przeglądy spadają, a o sprawdzaniu części i separatora całkowicie się zapomina. Wniosek jest jeden – zdecydowana większość firm zapomina o przeprowadzaniu regularnego przeglądu śrutownic wirnikowych i pneumatycznych.
Na przeszkodzie może stać kilka rzeczy. Jedną z nich jest podejście do procesu śrutowania. Traktuje się go jako pojedynczą czynność, którą trzeba wykonać (a przy okazji się ubrudzić). Trzeba mieć jednak na uwadze, że proces śrutowania to ważna część działalności produkcyjnej. Dzięki niemu jakość elementów może być wysoka, a cały proces produkcji tańszy o kilkanaście tysięcy w skali roku!

Proces produkcji a kontrola maszyn

Częstotliwość przeglądów maszyn zależy głównie od rodzaju procesu produkcyjnego. W związku z tym firmy można podzielić na dwie grupy:
Firma, w której maszyna jest elementem pomocniczym w procesie produkcyjnym.
Tutaj przedsiębiorstwo skupia się na aspektach innych niż śrutowanie. Oczyszczarka pracuje określoną liczbę godzin w skali tygodnia (np. 10 godzin). Przeglądy można wykonywać rzadziej, często samodzielnie.
Firma, w której maszyna jest elementem strategicznym w procesie produkcyjnym.
W tym przypadku śrutowanie jest kluczowe. Oczyszczarka pracuje 8 godzin dziennie i jest niezbędna, aby zachować ciągłość produkcyjną. Samodzielne kontrole trzeba wykonywać bardzo często, natomiast przeglądy gwarancyjne (zwłaszcza, gdy maszyna jest nowa) po określonej liczbie motogodzin. W Alumetal-Technik przegląd zalecany jest co 1000 motogodzin lub co pół roku.

Autoryzowany serwis czy samodzielna kontrola maszyn?

Elementy, które możemy weryfikować samemu w śrutownicy wirnikowej i nie potrzebny jest do tego serwis to przede wszystkim dane liczbowe. Naszym Klientom zawsze rekomendujemy, żeby notować:
• liczbę motogodzin,
• daty przeglądów,
• daty i wagę dosypek ścierniwa
Kolejną kwestią, którą można sprawdzić samodzielnie to jakość łopatek w śrutownicy lub separacja. W przypadku śrutownic komorowych/pneumatycznych jest mniejsza szansa na jakiekolwiek usterki. Wystarczy sprawdzać naciągi pasa w elewatorze, czy zgarniaki, kratownica w podłodze i wąż nie są przetarty, czy nie ma żadnych dziur i przetarć. Te rzeczy jest w stanie kontrolować operator lub osoba odpowiedzialna za proces śrutowania w firmie.
Bardziej szczegółowe przeglądy musi wykonywać serwis – najlepiej autoryzowany do danej maszyny. Dlaczego? Każda śrutownica może się od siebie różnić pod względem poszczególnych części czy budowy. Serwis sprawdza m.in.: naciąg pasa w elewatorze, podajniki, przenośniki, łańcuchy, odgłosy wydawane przez maszynę, smaruje wszystkie łożyska, itd. Dzięki serwisom i kontrolom maszyna utrzyma ciągłość pracy oraz będzie miała dłuższą żywotność (może mieć nawet 10 lat i pracować tak samo jak na początku).

Rozwiązania oferowane przez Alumetal-Technik

Jako ekspert w zakresie śrutowania, oferujemy kilka rozwiązań, które sprawdziły się w wielu polskich firmach z branży obróbki powierzchni. Jeśli celem jest wydłużenie żywotności łopatek, rzadsze zakupy części zamiennych i odroczenie w czasie przeglądów serwisowych, warto zastosować śrut kulisty VERA®.
Firmom, które mają problem z dostępnością części zamiennych możemy zarekomendować turbiny MT 350. Ich budowa chroniona patentem sprawia, że pasują do praktycznie każdej śrutownicy wirnikowej (niezależnie od producenta).
Warto również stworzyć proces monitoringu. W Alumetal-Technik najprostszym procesem, który wdrożyliśmy jest sprawdzenie dwa razy w tygodniu ilości pyłu w zbiorniku pod filtrowentylatorem oraz miksu operacyjnego. W przygotowanej wcześniej tabeli należy wpisać wartość i datę. Jeśli chcesz, żebyśmy pomogli Ci stworzyć listę punktów weryfikacyjnych oraz tabelę dosypek śrutu – napisz do nas (wystarczy kliknąć tutaj, aby przejść do zakładki Kontakt).
UseChat