Jak odnowić grzejniki żeliwne?

Grzejniki żeliwne coraz częściej stają się modnym elementem aranżacji mieszkania. Oprócz stylowego wyglądu mają wysoką żywotność (kilkadziesiąt lat) oraz większą objętość wody w porównaniu z grzejnikami stalowymi. Dzięki temu wolno się nagrzewają i równie wolno stygną. Mają trwałą konstrukcję – jest to duża przewaga nad zwykłym kaloryferem aluminiowym, który niszczy się bardzo szybko.

Kiedy odnawiać grzejniki żeliwne?

Nie wiesz kiedy odnowić grzejniki? Zwróć uwagę na termin, w jakim chcesz to zrobić i opłacalność renowacji. Zamontowanie nowych grzejników do starych instalacji nie zawsze jest proste. Warto wtedy postawić na renowację grzejników żeliwnych. Ta opcja często wychodzi też taniej, niż kupno nowych grzejników. Dodatkowo piaskowanie grzejników żeliwnych powinno się odbywać w miesiące, kiedy nie są one potrzebne (np. w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu). Najczęściej jednak są one poddawane renowacji zaraz przed sezonem grzewczym. Wtedy liczy się termin realizacji – proces oczyszczania i nakładania powłok ochronnych musi odbyć się szybko i efektywnie.

Przygotowanie grzejników do nałożenia farby

Najczęściej renowacją grzejników nazywamy usunięcie starych lakierów i rdzy oraz pomalowanie ich na nowy kolor. Aby powłoka nie zniszczyła się przez długie lata trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię z zabrudzeń. Grzejniki „vintage” używane od lat często pokryte są kilkoma warstwami farby, która jest bardzo gruba i ciężko schodzi. Do jej usunięcia potrzebny jest dobrej jakości śrut, który zlikwiduje zanieczyszczenia, a przy okazji nie uszkodzi grzejników. W Centrum Usługowym Alumetal-Technik korzystamy ze śrutu łamanego Diamant. Jest on najlepszym ścierniwem do piaskowania grzejników żeliwnych, ponieważ:

• Zachowuje ostre krawędzie przez cały cykl śrutowania, co znacznie skraca czas obróbki.

• Dzięki swojej solidnej strukturze usuwa zabrudzenia, z którymi nie radzi sobie standardowy śrut łamany.

• Szeroki wybór granulacji i zachowanie tego samego kształtu ziaren pomaga osiągnąć zamierzoną chropowatość powierzchni.

Malowanie grzejników żeliwnych

Po starannym oczyszczeniu grzejników warto upewnić się, czy powierzchnia jest sucha, odtłuszczona i nie ma na niej pyłów. Przed pomalowaniem grzejniki muszą spełniać każdy z tych warunków. Najlepszym sposobem na trwałe nałożenie powłoki jest malowanie proszkowe. Ta metoda jest ekologiczna i zapewnia długą żywotność farby. Ponadto zapewnia wysoki poziom estetyki i zakrywa wszystkie niedoskonałości. Lakiernie proszkowe często oferują wiele odcieni farb, dzięki czemu mamy duży wpływ na ostateczny wygląd grzejników oraz pewność, że zostaną one profesjonalnie odnowione.

Obecnie panująca moda na vintage, retro i loftowy styl sprawia, że grzejniki żeliwne powracają do łask. W naszym Centrum Usługowym w Łodzi wykonujemy coraz więcej takich realizacji – posiadamy duże doświadczenie i niezbędne materiały do renowacji grzejników. Naszym Klientom zawsze zależy na szybkim i efektywnym odnowieniu grzejników. Dlatego jeśli chcesz odnowić swoje, skontaktuj się z nami. Wystarczy kliknąć tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego.

UseChat