Na czym polega śrutowanie stali?

Śrutowanie stali jest etapem procesu technologicznego w obróbce powierzchni (przygotowywanych m.in. do malowania proszkowego). Ma on na celu oczyszczanie i modyfikację elementów przy użyciu odpowiednich materiałów ścierających.

 

Proces śrutowania polega na działaniu na powierzchnię stali strumieniem śrutu o odpowiednim kształcie i ciśnieniu. W wyniku powstałej siły rozpędzone za pomocą powietrza lub wirników cząstki ścierniwa padają na oczyszczane materiały. W ten sposób doprowadzają do oderwania od nich niechcianych struktur powierzchniowych. Efekt końcowy śrutowania możemy modyfikować poprzez odpowiedni dobór materiału ściernego. Do najczęściej używanych ścierniw zaliczyć można śrut staliwny, żeliwny czy ścierniwa mineralne.

 

Dlaczego śrutuje się stal?

Śrutowanie stali nie tylko czyści metal z zabrudzeń oraz wcześniejszych powłok lakierniczych – również wzmacnia i poleruje elementy. To dlatego śrutowanie jest zabiegiem wykorzystywanym w różnych celach. Jego podstawowym zastosowaniem jest jednak oczyszczanie powierzchni. Ze względu na niewielki rozmiar materiału ściernego oraz siłę z jaką oddziałuje on na czyszczoną powierzchnię, śrutowanie pozwala skutecznie usuwać rdzę, zendrę, starą farbę oraz lakier z powierzchni stali. Dzięki temu element jest gładki i czysty, co umożliwia jego dalszą obróbkę.

 

Malowanie proszkowe to popularna metoda konserwacji elementów stalowych. Jednak, żeby zapewnić odpowiednią przyczepność farby do malowanej powierzchni, powierzchnia ta musi zostać odpowiednio przygotowana. W tym celu można ją szlifować lub śrutować. Ten drugi zabieg okazuje się znacznie bardziej skuteczny, ponieważ podczas oczyszczania powierzchni z zabrudzeń i wcześniejszych powłok malarskich jednocześnie nadaje jej odpowiednią szorstkość. To szorstkość powierzchni decyduje o przyczepności farby do podłoża, a co za tym idzie efekcie malowania proszkowego.

 

Kiedy śrutuje się stal?

Śrutowanie elementów stalowych jest powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie ze względu na wysoki koszt zakupu nowego elementu decydujemy się na regenerację starej części. Może to być barierka schodowa, przęsło mostu lub dowolny inny element wykonany ze stali. Ogromną zaletą śrutowania stali jest możliwość oczyszczenia elementu aż do metalu poprzez usunięcie z jego powierzchni wszystkich dotychczasowych powłok lakierniczych. W konsekwencji uzyskuje się produkt praktycznie nowy, który po zabezpieczeniu warstwą świeżej farby jest bardzo trwały i estetyczny.

UseChat