Jak czyścić stal?

Oczyszczanie powierzchni stalowych nie jest wcale tak proste, jak się wydaje. Bardzo dużo firm nie rozróżnia rodzaju stali, jaki czyszczą. Do obróbki używają piasku, co jest poważnym błędem technologicznym. Taki sposób jest bardzo powszechny, ale jednocześnie niezdrowy, niebezpieczny i nieefektywny. Od 2004 roku ten rodzaj ścierniwa jest niedozwolony. Mówi o tym rozporządzenie z dnia 14.01.2004 r. (Dz. U. nr 16, poz. 156). Jeden punkt w rozporządzeniu jasno wskazuje na to, że do czyszczenia powierzchni niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku kwarcowego jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw. Na szczęście są inne sposoby, które lepiej sprawdzą się przy czyszczeniu stali.

Jakie są rodzaje stali?

W branży obróbki powierzchni najczęstszy podział stali to stal szlachetna i stal czarna.

Stal czarna (inaczej węglowa) wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu. Mimo tego, że ten surowiec jest podatny na korozję wykonywane są z niego blachy, rury, kształtowniki, czy też pręty. Charakteryzuje się przystępną ceną i wysoką wytrzymałością. Im mniejsza zawartość węgla w stali czarnej, tym bardziej jest plastyczna.

Stal szlachetna (inaczej nierdzewna) ma obniżoną zawartość węgla. Na powierzchni posiada niewidoczną, cienką warstwę tlenku chromu, która jest odporna na rdzę. Charakteryzuje się mniejszą wagę i równie wysoką wytrzymałością, co stal czarna.

Czyszczenie stali szlachetnej i czarnej

Czyszczenie obu typów stali zależy od wielu czynników, np. czy stal jest świeża i surowa, skorodowana, czy też pomalowana. Detale po cięciu i spawaniu wymagają wstępnego oczyszczania (tzw. „preblasting”). Ma to na celu usunąć substancje oleiste z detali przed dalszą obróbką. Złe oczyszczenie detali zwiększa ryzyko kohezji, a to wiąże się z poprawkami w procesie oczyszczania. Powoduje to lawinę kosztów, które temu towarzyszą (np. czas operatora, koszt ponownego usuwana smarów i olejów). Dobrym sposobem jest pominięcie wstępnego oczyszczania i zainwestowanie w absorbent wiążący w sobie tłuste substancje (np. Alutec Protector).

Oczyszczanie stali – wirnikowo czy pneumatycznie?

W obu typach stali kluczowym elementem jest grubość stali. Elementy cienkościenne zazwyczaj nadają się do obróbki chemicznej, np. fosforowania. Jednak obróbki chemicznej nie powinno stosować się w przypadku ciężkiej i skorodowanej stali czarnej, ponieważ i tak nie otrzyma się pożądanego efektu. Detale stalowe o grubości powyżej 4-5 mm powinny być oczyszczane w procesie wirnikowym lub pneumatycznym. Wybierając proces wirnikowy zazwyczaj trzeba zakupić śrut staliwny kulisty (np. wysokowydajny śrut VERA®). Decydując się na proces pneumatyczny mamy możliwość zmniejszania ciśnienia i zastosowania ścierniwa w zależności od rodzaju stali. Do oczyszczania stali szlachetnej wykorzystuje się mikrokulki szklane, granulat szklany lub elektrokorund, natomiast stali czarnej – śrut staliwny lub żeliwny. Ważne, aby pamiętać o twardości obrabianej stali – im bardziej jest miękka, tym bardziej śrut staliwny/żeliwny może wbijać się w powierzchnię.

Czyszczenie stali przed malowaniem

Powierzchnia musi osiągnąć odpowiednią chropowatość, aby farba miała dłuższą żywotność. Dlatego w zależności od rodzaju stali i jej powłoki należy dobrać inny sposób czyszczenia. W przypadku elementów mocno skorodowanych lub pokrytych starą farbą warto postawić na śrut, który jest wytrzymały, twardy i szybko oczyści zanieczyszczoną powierzchnię. Jedną z najlepszych propozycji na rynku ścierniw jest śrut Diamant, który oczyszcza powierzchnię nawet 50% szybciej niż standardowy śrut łamany. Jeżeli detal jest ze stali czarnej, idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie śrutu kulistego w procesie wirnikowym. Natomiast jeśli elementy wykonane są ze stali kwasoodpornej lub aluminium, trzeba dobrać odpowiednie ścierniwo szklane lub mineralne.

wzornik ścierniw

Dobór ścierniwa jest znacznie prostszy ze wzornikiem. Jeśli chciałbyś dostać taki wzornik napisz do nas na info@alumetal-technik.com lub wypełnij formularz kontaktowy (kliknij tutaj, aby przejść do formularza).

UseChat