Rodzaje materiałów ściernych – ścierniwa ze szkła

W procesie obróbki strumieniowo-ściernej bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego materiału ściernego. Jednym z często używanych rodzajów jest ścierniwo szklane.

To medium jest chemicznie obojętne i nie zawiera metali ciężkich, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Wykorzystuje się je w zupełnie innych procesach, niż śrut staliwny, żeliwny czy też elektrokorund. Sprawdź najpopularniejsze szklane ścierniwa i ich zastosowanie w procesie oczyszczania detali!

 

Ścierniwa szklane – zastosowanie

Ze względu na skład chemiczny, media mineralne (w tym szklane), powinny być używane w piaskarkach inżektorowych lub ciśnieniowych. Procesy, w jakich uczestniczą to między innymi szkiełkowanie, piaskowanie oraz mikroszkiełkowanie. Ścierniwo szklane używane jest do obróbki elementów delikatnych i łamliwych wykonanych z:

• Aluminium;

• Stali nierdzewnej – kwasoodpornej (INOX)

• Miedzi;

• Szkła;

• Tworzyw sztucznych;

• Drewna;

• Kamienia;

• Metali miękkich;

• Ceramiki.

Dla detali wytworzonych z wyżej wymienionych materiałów, ścierniwo ze szkła zapewnia estetykę i trwałość powłok ochronnych, które są nakładane z kolejnym etapie procesu obróbki. Dobór rodzaju ścierniwa zależy od oczekiwanego efektu oraz twardości elementu.

Rodzaje materiałów ściernych ze szkła

Do najczęściej używanych ścierniw mineralnych można zaliczyć granulat szklany, mikrokulki szklane oraz mączkę szklaną. Każdy z tych materiałów powinien być dostosowany do celów określonych w danym procesie obróbki strumieniowo-ściernej. Mimo wielu podobieństw, ścierniwa ze szkła różnią się od siebie pod kilkoma względami, dlatego warto przyjrzeć się charakterystyce każdego z nich.

 

Mikrokulki szklane

Cechuje je okrągły kształt i gładka powierzchnia. Nie zawierają żelaza oraz wolnej krzemionki. Użycie szklanych kulek zapewnia wysoką efektywność oraz wyklucza powstawanie wtrąceń mechanicznych, a także potrzebę stosowania innych środków (np. mechanicznych) podczas czyszczenia detali.

kulki szklane

 

Granulat szklany

Granulat szklany jest materiałem ostrokrawędziowym. Wyróżnia się czystością i składem, który nie zawiera metali ciężkich. To nowoczesne ścierniwo wytwarzane podczas kruszenia szkła sodowego. W czasie obróbki nie zostawia wtrąceń oraz zanieczyszczeń.

granulat szklany

 

Mączka szklana

Charakteryzuje się bardzo drobnym ziarnem i dużą czystością. Podobnie jak granulat szklany, wytwarzana jest w procesie kruczenia szkła sodowego. Idealnie nadaje się do czyszczenia bardzo małych i cienkich detali.

mączka szklana

 

Największą zaletą ścierniw jest skład – nie zawierają one żelaza, dzięki czemu w procesie obróbki strumieniowo-ściernej nie pozostawiają na oczyszczanej powierzchni wytrąceń metalicznych. Wymienione w artykule rodzaje materiałów szklanych są ekologiczne i nie stanowią zagrożeń dla operatorów maszyn.

 

Nie wiesz, które ścierniwo szklane będzie odpowiednie dla Twojego procesu obróbki? Skorzystaj z formularza kontaktowego, aby umówić się na bezpłatną konsultację (kliknij tutaj).

 

UseChat