Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Prosimy o sprawdzanie nadawców wiadomości, które mogą Państwo otrzymać na swoje skrzynki mailowe. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Jak rozpoznać, że ścierniwo i detale są zaolejone?

Zaolejenie ścierniwa to powszechny problem, który jest często ignorowany. Wiele firm nawet nie wie, że się z nim zmaga. Jak rozpoznać, kiedy ścierniwo jest tłuste? Czy istnieją rozwiązania, które likwidują zaolejenie? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Problemy związane z zaolejeniem ścierniwa

Pierwszą oznaką zaolejonego ścierniwa jest zachowanie detali w trakcie i po śrutowaniu. Przedmioty tłuste charakteryzują się przede wszystkim słabą przyczepnością farby. Ponadto cały proces obróbki strumieniowo-ściernej może być dłuższy i mniej efektywny. Zaolejone ścierniwo zamiast uderzać w detal, ślizga się po jego powierzchni. To zaś skutkuje nie doczyszczeniem.

Poważniejszym skutkiem zaolejenia jest uszkodzenie maszyny do śrutowania. Tłuste ziarna zbijają się w większe kulki, a to wpływa na degradację łopatek, rozdzielaczy oraz turbin. Dodatkowo filtry zużywają się znacznie szybciej. Zaolejenie może też wywołać pożar, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest regularne przeprowadzanie testów. To pozwoli stwierdzić, czy dana mieszanka operacyjna nadaje się do obróbki.

W wielu przypadkach zatłuszczony miks operacyjny może wzmagać potencjał wybuchu pożaru w układzie śrutującym. Należy pamiętać, że zatłuszczona mieszanka to w rezultacie zatłuszczony pył.

Jak wykonać test zaolejenia ścierniwa?

Podstawą do wykonania testu jest pobranie próbek do badania. Pierwsza powinna pochodzić z separatora pracującej maszyny. Druga musi zawierać nowe ziarno, najlepiej prosto z worka. Należy pamiętać, że śrut z posadzki lub kabiny nie nadaje się na próbkę – test może wyjść wtedy zakłamany. Po pobraniu próbek należy z nich usypać dwie górki obok siebie, np. w odległości 10 cm. Następnie trzeba zrobić w nich dwa zgłębienia, do których wlewa się wodę. Cały test polega na sprawdzeniu, w jakim czasie ciecz przenika przez materiał ścierny. Jeśli przelatuje przez ziarenka w ciągu kilku sekund oznacza to, że mieszanka nie jest zaolejona. Jeżeli utrzymuje się na powierzchni przez kilka minut, świadczy o tym, iż śrut ma w sobie oleje. Im krótszy czas widoczności wody na kupkach ścierniwa, tym mniejsze występuje zaolejenie.

Jak zapobiec zaolejeniu ścierniwa i detali?

Wyeliminowanie zaolejenia jest stosunkowo proste. Wystarczy pamiętać o wstępnym czyszczeniu detali i systematycznych testach ścierniwa. Dzięki takiemu śrutowaniu elementy powinny nie mieć na sobie smarów i olejów. Jeśli jednak problem powraca, odpowiedzią może być Alutec Protector. Jest to absorbent wiążący w sobie wszelkie zaolejenia. Aplikuje się go ręcznie lub przy pomocy dozownika SP-Unit. Dozownik automatyzuje dostarczanie Alutec Protector do maszyny, dzięki czemu operatorzy nie muszą pamiętać o dosypkach w regularnych odstępach czasu.

Od niedawna oferujemy bezpłatne wypożyczenie dozownika. Okres testowy trwa 14 dni, a montaż oraz demontaż zapewnia nasz serwis. Chcesz zarezerwować termin wypożyczenia? Skontaktuj się z naszym Doradcą – kliknij tutaj aby przejść do formularza kontaktowego.

UseChat