3 najważniejsze zasady w procesie śrutowania wkrętów i śrub

Proces śrutowania charakteryzuje się tym, że posiada wiele zmiennych. Śrutowanie kilkumetrowych konstrukcji stalowych będzie wymagało innych materiałów i urządzeń, niż oczyszczanie małych elementów. W dzisiejszym wpisie skupimy się na śrubach i wkrętach, które mimo niewielkich rozmiarów są ogromnym wyzwaniem dla osób zajmujących się takimi elementami na co dzień.

śrutowanie śrub i wkrętów

Śrutowanie drobnym ścierniwem

Wybór śrutu o drobnej granulacji to pierwsza zasada, której warto przestrzegać, aby proces śrutowania małych elementów był efektywny. Uczestnikom tego procesu powinno zależeć na dobraniu odpowiedniej frakcji, mając na uwadze żywotność i efektywność danego rodzaju śrutu. Śruby i wkręty oprócz niedużej wielkości charakteryzują się szczelinami i odstępami między gwintami. Ważne jest, żeby właśnie tam docierało ścierniwo, między innymi przed nałożeniem powłok galwanicznych. Ponadto istotnym elementem jest uzyskanie właściwego poziomu wysrebrzenia i pozbycie się nadmiaru pyłów. Rekomendowanym ścierniwem do oczyszczania śrub i wkrętów jest śrut staliwny kulisty VERA®, który idealnie nadaje się do procesów wymagających precyzji i powtarzalności. Śrut stalowy VERA® już na poziomie produkcji oczyszczany jest z zendry i pyłów stanowiących nawet do 10% objętości innych ścierniw metalicznych!

 

Wybór śrutownicy wirnikowej

Bardzo ważnym elementem w tego typu procesie jest wybór odpowiedniej śrutownicy. Teoretycznie śruby i maszyny można oczyszczać też ręcznie, ale automatyzacja pozwoli wykonać tę czynność szybciej i bardziej dokładnie. Najlepszą maszyną do śrutowania drobnych elementów jest śrutownica bębnowa. Detale w śrutownicach bębnowych TZB poruszane są wewnątrz komory z pomocą gumowego pasa. To sprawia, że obracają się wewnątrz maszyny, a śrut precyzyjnie i równomiernie oczyszcza całą ich powierzchnię z zabrudzeń i rdzy.

śrutownica bębnowa

Odpowiednie ustawienie separatora

W procesie śrutowania małych i często skomplikowanych elementów ważne jest, aby śrut cyrkulował w maszynie, a nie trafiał do filtra lub do zbiornika z odpadem. Złe ustawienie separatora może spowodować uszkodzenie maszyny, jej wyłożeń oraz niedokładne oczyszczenie śrub czy wkrętów. To powoduje konieczność ponownego śrutowania i wykorzystania materiałów oraz energii elektrycznej. Stan i ustawienie separatora warto więc sprawdzać regularnie, ponieważ to pozwoli na zniwelowanie niepotrzebnych kosztów. Nie wiesz jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu – wystarczy kliknąć tutaj!

 

Śrutowanie wkrętów i śrub to proces, który bez odpowiedniego przygotowania może nie być wydajny. Aby wprowadzić oszczędności do tego procesu, warto mieć na uwadze powyższe wskazówki, które oprócz ograniczenia kosztów wpłyną na efektywność i skrócą czas oczyszczania.

Jeśli prowadzisz produkcję lub zajmujesz się śrutowaniem niewielkich elementów skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy (wystarczy kliknąć tutaj). Nasi Doradcy chętnie pomogą w doborze odpowiednich materiałów ściernych i urządzeń.

UseChat