Zaolejenie śrutu – co je powoduje i jak z nim walczyć?

Wykorzystywanie smarów i olejów to częsty krok podczas produkcji oraz obróbki elementów stalowych. Kiedy tłuste detale trafiają do śrutowania bez wcześniejszego oczyszczenia, do ścierniwa dostaje się zalegający na nich olej. Może to być przyczyną wielu problemów, z którymi muszą borykać się użytkownicy maszyn w procesie śrutowania i w dalszych etapach obróbki. Na szczęście każdą przeszkodę da się pokonać.

Co przyczynia się do zaolejenia śrutu?

W zależności od branży, w której działa Klient, często przed śrutowaniem następuje cięcie, spawanie, prasowanie, czy też tłoczenie. Do każdego z tych procesów mogą być wykorzystywane preparaty, które mają nadać poślizg i zapobiec odpryskom. Niestety, często zapomina się o czyszczeniu detali przed kolejnym etapem obróbki, dlatego zaolejone elementy trafiają do śrutowania. Ścierniwo styka się z tłuszczem pozostałym na detalach i miesza się z nim w zbiornikach, w rezultacie śrut również staje się zaolejony.

 

Problemy spowodowane zaolejeniem ścierniwa

Praktycznie każde utrudnienie powstałe z zaolejenia ścierniwa związane jest ze wzrostem kosztów w procesie śrutowania. Możemy wyróżnić cztery główne problemy w tym zakresie:
1. Spadek efektywności – zaolejony śrut ślizga się po powierzchni zamiast z wysoką energią kinetyczną uderzać w detal.
2. Wydłużony czas obróbki detali – proces obróbki strumieniowo-ściernej wydłuża się, ponieważ detale są niedośrutowane.
3. Zlepiony śrut w miksie operacyjnym – tłuste ziarna potrafią się zbijać w większe kulki. Jeśli ścierniwo w takiej formie trafi do turbiny, to bardzo szybko ją uszkodzi. Wpływa to na degradację m.in. rozdzielaczy i łopatek, a ich wymiana może być kosztowna.
4. Niewłaściwe przygotowanie do dalszej obróbki – zaolejone detale nie nadają się do malowania, czy też jakichkolwiek innych procesów ochrony powłoki. Jeśli element nie zostanie umyty przed lub po śrutowaniu, powłoka ochronna nie będzie miała właściwej przyczepności.

 

Jak rozwiązać problem zaolejenia?

Smary i oleje zazwyczaj nie są widoczne gołym okiem, dlatego najlepszą metodą na pokonanie trudności związanych z tłustym śrutem jest regularna kontrola poziomu zaolejenia. Pierwszą czynnością powinno być pobranie próbki miksu operacyjnego, zrobienie w nim zagłębienia i nalanie do niego wody. Jeśli się zatrzyma lub spłynie powoli, oznacza to, że ścierniwo jest zaolejone. Drugi krok to zastosowanie preparatu, który zredukuje tłuszcz. Ważne jest właściwe dozowanie absorbentu, dzięki czemu kolejne kontrole będą przebiegały szybciej.

Celem Alumetal-Technik jest pomoc Klientom w każdym obszarze związanym z procesem obróbki strumieniowo-ściernej. W naszej ofercie znajdą Państwo absorbent Alutec Protector oraz dozownik SP-Unit, które pomogą zniwelować problem zaolejenia ścierniwa.

Alutec Protector wiąże w sobie wszelkie zaolejenia. To preparat, z którym oleje i smary usuwane są ze śrutownicy za pomocą separatora. Dozowanie absorbentu powinno odbywać się automatycznie, ponieważ wtedy można zapewnić odpowiednią ilość i częstotliwość dawkowania. Takie rozwiązanie zapewnia dozownik SP-Unit, który pozwoli zwiększyć wydajność procesu śrutowania.

UseChat