Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Prosimy o sprawdzanie nadawców wiadomości, które mogą Państwo otrzymać na swoje skrzynki mailowe. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Czym się różni śrutowanie od piaskowania?

Czy Ty też pomyliłeś kiedyś śrutowanie z piaskowaniem? To dwa pojęcia, które znacznie się od siebie różnią — mimo wielu cech wspólnych. Zarówno śrutowanie, jak i piaskowanie to techniki najczęściej wykorzystywane w obróbce strumieniowo-ściernej. Dowiedz się, co je różni i jak wybrać odpowiednią dla swojego procesu!

Ścierniwo do piaskowania i śrutowania

Główną różnicą między śrutowaniem a piaskowaniem jest ścierniwo wybierane do obróbki. Najczęściej do śrutowania wybiera się śrut staliwny (kulisty lub łamany) i żeliwny. Jest to twarde ścierniwo, które bardziej nadaje się do pracy w zamkniętych przestrzeniach (w śrutownicach wirnikowych lub komorach). Piaskowanie jest delikatniejszą metodą, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem są media organiczne lub szklane (np. kulki szklane, granulat szklany, korund). Jeszcze niedawno głównym ścierniwem używanym do tej techniki obróbki był piasek, jednak wytwarzał on pył niebezpieczny dla zdrowia operatora i UE zabroniła korzystania z tego medium

Jak dobrać technikę oczyszczania do materiału?

Ważną kwestią podczas wyboru techniki oczyszczania jest materiał, z jakiego wyprodukowany jest detal, a także jego gabaryty. Śrutowanie i piaskowanie różnią się także sposobem transportowania medium ściernego. Śrutowanie wirnikowe odbywa się w zamkniętej komorze, gdzie ładowane do koła rzutowego ścierniwo wypuszczane jest z bardzo dużą prędkością – ponad 75 m/s. W przypadku śrutowania i piaskowania pneumatycznego sposób ten opiera się najczęściej na sprężonym powietrzu (lub wodzie), co nadaje medium mniejszą prędkość. Różnice w tych technikach sprawiają, że śrutowanie bardziej nadaje się do obrabiania twardych powierzchni metalowych. Piaskowanie zaś jest metodą idealną do przygotowywania delikatnych materiałów (np. aluminium, tworzywa sztuczne, kamień).

Dobór techniki do rodzaju detali

Cechą mającą znaczący wpływ na wybór między śrutowaniem a piaskowaniem jest rodzaj detali. Oprócz samego materiału istotne są również wielkość i kształt danych elementów. Z uwagi na fakt, że śrutowanie jest bardziej agresywną formą obróbki, używane jest do czyszczenia większych oraz trudniejszych w obróbce przedmiotów. Dlaczego? Do tego wymagana jest większa energia kinetyczna podczas wyrzutu. W przypadku mniejszych przedmiotów o bardziej skomplikowanym kształcie lepiej sprawdzi się piaskowanie. Wtedy mamy pewność, że niezależnie od grubości elementów w przedmiocie, detal będzie równomiernie oczyszczony, bez potencjalnych uszkodzeń.

Efekty po śrutowaniu i piaskowaniu.

Decyzja, którą technikę obróbki wybrać zależy także od efektu, jaki chcemy osiągnąć na powierzchni. Do usuwania rdzy, zdzierania starych powłok lakierniczych oraz wyjątkowo przylegających zabrudzeń najczęściej wybiera się śrutowanie. Firmy, które wybierają śrutowanie, często zajmują się produkcją lub obróbką: konstrukcji stalowych, części maszyn rolniczych, stalowych kontenerów oraz innych wielkogabarytowych przedmiotów, często spotykanych w procesach na dużą skalę. Piaskowanie to świetny wybór dla branż, które chcą oczyścić powierzchnię z mniej inwazyjnych zabrudzeń (np. smarów, brudu, olei, lekkiej rdzy). Przedmiotami, dla których piaskowanie będzie dobrym rozwiązaniem są: elementy złączne, małej i średniej wielkości meble, części z elementami elektronicznymi.

Piaskowanie nadal jest najpopularniejszą techniką obróbki strumieniowo-ściernej. To szybki i ekonomiczny sposób na podstawową obróbkę powierzchni. Jednak w niektórych przypadkach nie jest on wystarczający. Śrutowanie (mimo tego, że jest droższe) sprawdzi się w przypadku twardszych i trudniejszych do oczyszczenia powierzchni. Dlatego najważniejsze jest wybrać odpowiednią technikę do używanego ścierniwa, rodzaju detali i materiałów, z których są stworzone, a także do efektu, który chcemy osiągnąć.

Jeśli masz problem z doborem techniki obróbki do swojego procesu, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj). Chętnie doradzimy, jakie ścierniwo spełni oczekiwania zarówno firmy, jak i Klienta.

UseChat