Czy malowanie proszkowe jest szkodliwe dla zdrowia?

Malowanie proszkowe to jedna z najpopularniejszych metod nakładania powłok ochronnych. Ceniona jest za trwałość, odporność na korozję i estetykę. Jednak wiele osób nadal się zastanawia, jaki ma wpływ na zdrowie pracowników. W dzisiejszym artykule przeczytasz, na czym polega proces malowania proszkowego i czy faktycznie jest szkodliwy dla zdrowia.

Malowanie proszkowe — na czym polega?

Malowanie proszkowe to kompleksowy proces, rozpoczynający się od przygotowania powierzchni (chemicznie lub poprzez śrutowanie lub szkiełkowanie). Po usunięciu zanieczyszczeń i nadaniu elementom odpowiedniej chropowatości często następuje nakładanie warstwy podkładowej. Następnie proszek nanosi się elektrostatycznie na detale. Całość utwardzana jest w specjalnym piecu lakierniczym. Jednak należy pamiętać, że lakierowanie proszkowe generuje pyły. A to może wpływać na zdrowie pracowników.

Czy farba proszkowa jest bezpieczniejsza od tradycyjnego malowania?

Lakierowanie proszkowe jest zdecydowanie bardziej bezpieczne dla zdrowia, niż malowanie na mokro. Ciekłe farby często zawierają rozpuszczalniki. Te substancje mogą uwalniać lotne związki organiczne podczas i po procesie malowania, co jest szkodliwe dla pracowników. W malowaniu proszkowym nie stosuje się rozpuszczalników. Farby proszkowe to substancje stałe, które tworzy się na bazie polimerów. Każdy proszek posiada certyfikaty i atesty zgodne z normami międzynarodowymi. W porównaniu do standardowych farb ciekłych, proszkowe mogą mieć kontakt z jedzeniem i wodą pitną. Dzięki temu należą do systemów powłokotwórczych najbardziej przyjaznych dla środowiska.

Szkodliwość pracy w lakierni proszkowej — prawda czy mit?

Liczne źródła wskazują, że malowanie proszkowe jest bezpieczne dla zdrowia. Pod warunkiem, że pracownicy przestrzegają zasad BHP, a lakiernia jest odpowiednio wyposażona. Największymi zagrożeniami dla lakierników są pyły i pola elektrostatyczne. Mimo tego, że farby proszkowe emitują mniej związków chemicznych, warto wyposażyć miejsce pracy w systemy wentylacyjne. Ponadto pomiar stężenia pyłów jest niezbędny do oceny narażenia. Wartości dopuszczalne określone są w przepisach.

W przypadku pól elektrostatycznych większość badań uznaje ekspozycję na nie za nieszkodliwą dla zdrowia. Jednak istnieje ryzyko związane z zapłonem łatwopalnych substancji. Dlatego istotne jest wprowadzenie środków bezpieczeństwa, takich jak uziemianie obiektów metalowych i kontrola prądów wyładowań, aby minimalizować ryzyko pożaru i eksplozji.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Ścisłe przestrzeganie norm jest kluczowe dla utrzymania bezpiecznego środowiska pracy. Pracownicy powinni być zaopatrzeni w odpowiednią odzież ochronną. Najlepiej, aby posiadali lakierniczy kombinezon antystatyczny. Dodatkowo powinni stosować środki ochrony indywidualnej, takie jak rękawice i okulary osłonowe. Najważniejsze są jednak maski przeciwpyłowe. Dzięki nim pył proszkowy nie przedostanie się do układu oddechowego. Oprócz wyposażenia ważne jest również przeszkolenie pracowników. Każdy lakiernik powinien poznać procedury związane z bezpieczeństwem pracy. Taka metoda malowania musi być też odpowiednio przeprowadzona. Dlatego przed rozpoczęciem pracy należy poznać techniki lakierowania proszkowego.

Proces malowania proszkowego, choć generuje pyły i pola elektrostatyczne, jest znacznie bezpieczniejszy, niż tradycyjne malowanie na mokro. Jednak w tej pracy trzeba pamiętać o właściwym wyposażeniu, zgodności z normami oraz przeszkoleniu pracowników. Wprowadzenie tych praktyk przyczynia się do minimalizacji potencjalnych zagrożeń. A to umacnia pozycję malowania proszkowego jako jednej z najbezpieczniejszych, a zarazem efektywnych metod nakładania powłok ochronnych.

W naszym Centrum Usługowym w Łodzi realizujemy usługi malowania proszkowego dla firm z różnych sektorów. Aby uzyskać bezpłatną wycenę na Twoje zlecenie, skontaktuj się z nami klikając tutaj! Nasz Doradca opowie o szczegółach oferty.