Surowce i materiały budowlane stale drożeją. Co dalej?

Wzrost cen surowców to ogromne wyzwanie dla wielu branż. Budownictwo, producenci narzędzi i materiałów budowlanych, a także różnego rodzaju instalacji i izolacji spotykają na swojej drodze mnóstwo problemów do osiągnięcia stabilnych wyników finansowych. Każdy zadaje sobie pytanie – co będzie dalej? A odpowiedzi nadal nie satysfakcjonują…

Od czego zależą ceny surowców i materiałów budowlanych?

Za wzrosty cen trwające już od ponad roku odpowiada między innymi pandemia. Wraz z jej początkiem producenci musieli ograniczyć swoje moce produkcyjne. Niestety, dynamicznie odbudowujący się popyt nie wpłynął na poprawę gospodarki, ponieważ podaż wzrastała w znacznie wolniejszym tempie.

Kolejnym powodem jest hossa zarówno na polskim rynku surowców, jak i światowym. Cena niektórych surowców wzrasta co miesiąc nawet o kilkadziesiąt procent, żeby następnie zanotować duży spadek. Dzieje się tak tylko w przypadku nielicznych materiałów. Większość z nich (np. stal lub drewno) od ponad roku ma coraz wyższe ceny, a jedyną nadzieją na poprawę sytuacji gospodarczej jest ich stabilizacja.

W przypadku produkcji stali wpływ na jej cenę ma również ochrona środowiska. W Europie nakładane są coraz nowsze podatki w związku z ekologią, a koszt uprawnień do emisji CO2 stale wzrasta.

Ceny surowców – prognozy

Prognozy dotyczące spadku cen surowców i materiałów budowlanych nie są zbyt optymistyczne. Eksperci zakładają dwa scenariusze. W pierwszym z nich ceny materiałów będą dalej wzrastać, co przełoży się na różne branże, m.in.: budownictwo i wykończenia, automotive, AGD i RTV, instalacje grzewcze i termiczne, a także stolarstwo. W rezultacie wzrosną ceny mieszkań, sprzętów elektronicznych, a także części samochodowych i niektórych usług. Drugi scenariusz zakłada stabilizację obecnych cen. Na razie można zaobserwować wyrównanie cen drewna. Na tej podstawie niektórzy przypuszczają, że to samo stanie się z cenami stali i innych surowców wykorzystywanych przez branże produkcyjne.

Kiedy ceny stali spadną?

Stal jest kluczowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie – zaraz obok drewna i innych surowców, takich jak beton, czy styropian. Wykorzystuje się ją nie tylko w branży obróbki powierzchni, ale również do produkcji maszyn, narzędzi i różnego rodzaju elementów. W ciągu pół roku ceny stali wzrosły prawie dwukrotnie. Oprócz cen samego surowca zwiększyła się także stawka zmiennej złomowej. Jeszcze w marcu wynosiła ona 350,50 €, natomiast w sierpniu – 514,90 €.

wykres zmienna złomowa

W związku z rosnącymi cenami stali, granica między kosztem standardowego ścierniwa, a śrutu lepszej jakości coraz bardziej się zaciera. Dlatego w tym trudnym dla wielu producentów okresie, rekomendujemy wypróbowanie śrutu kulistego VERA® oraz śrutu łamanego Diamant. Pozwolą one wprowadzić zmiany w procesie śrutowania, które bezpośrednio wpłyną na roczne oszczędności w firmie. Zalety tych ścierniw to przede wszystkim:

• Możliwość wielokrotnego użytku śrutu;

• Zwiększenie wydajności filtrów w maszynie;

• Szybsza obróbka powierzchni (nawet o 50%);

• Wolniejsze zużycie ścierniwa i części maszyn (nawet o 40%).

O szczegółach chętnie opowiedzą nasi Doradcy – wystarczy kliknąć tutaj, aby przejść do zakładki kontakt.

UseChat