Co zrobić, kiedy śrut zostanie zalany wodą?

Zalany śrut to problem, który może wpłynąć na skuteczność i jakość procesu śrutowania. Taka sytuacja może zdarzyć się w różnych branżach, najczęściej podczas intensywnych opadów deszczu lub awarii systemu odprowadzania wody. Sprawdź, co może powodować obróbka zalanym ścierniwem i jak można rozwiązać ten problem.

Najczęstsze powody zalania śrutu wodą

Hale produkcyjne to miejsce, w którym najczęściej wykorzystuje się procesy związane z obróbką powierzchni, w tym śrutowanie. W przypadku starych magazynów warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia ścian i dachu. Intensywne opady deszczu mogą spowodować zalanie hali produkcyjnej, zwłaszcza w przypadku nieszczelności. Jeśli ciecz przedostanie się do zbiorników ze śrutem, jakość i wydajność obróbki znacznie się zmniejszy. Warto też sprawdzić system odprowadzania wody. Nawet małe uszkodzenia w tym systemie prowadzą do nagromadzenia się wody na podłodze, która może wsiąknąć w ziarna.

Skutki śrutowania zalanym ścierniwem

Śrut zalany wodą najprawdopodobniej będzie się brylował, czyli tworzył złączone skupiska ziaren różnej wielkości. To może znacząco wpłynąć na proces śrutowania. Brylowanie śrutu zmniejsza jego zdolność do usuwania warstw powierzchniowych, co prowadzi do nierównomiernego usuwania materiału z detali. Efektem tego jest utrata precyzji i jakości obrabianych elementów.

Woda obecna w ścierniwie może również prowadzić do procesów korozji i utleniania. To z kolei wiąże się z powstawaniem rdzy na ziarnach. Śrutowanie zardzewiałym ścierniwem powoduje korozję na powierzchni detali, która wywołuje niepożądany efekt estetyczny i znacznie skraca trwałość powłoki.

Wpływ zalanej wodą ścierniw na maszynę wirnikową

Śrut zalany wodą powoduje również problemy związane z działaniem maszyny wirnikowej. Wilgoć obecna w ziarnach śrutu prowadzi do zatarć, korozji i uszkodzeń śrutownicy. Niepoprawnie działająca oczyszczarka znacząco wpływa na efektywność obróbki oraz generuje dodatkowe koszty związane z serwisem i wymianą części.

Rozwiązanie problemu zalanego śrutu

Gdy śrut zostanie zalany wodą, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup nowego śrutu. Woda może wpływać negatywnie na jakość i skuteczność śrutowania, co w konsekwencji prowadzi do nierównomiernego oczyszczania powierzchni, a nawet uszkodzenia detali. Nowy, suchy śrut pozwoli uniknąć tych problemów i zapewni efektywny proces.

Czy zalany śrut można suszyć lub mieszać z suchym?

Choć istnieją próby suszenia zalanego wodą ścierniwa lub mieszania go z suchym, skutki te mogą być nieprzewidywalne. Nawet najmniejsza ilość wody w ziarnach śrutu prowadzi do potencjalnych problemów z korozją. Mieszanie śrutu może spowodować nierównomierne rozprowadzenie wilgoci, a to w dłuższej perspektywie źle wpływa na jakość śrutowania i wydajność maszyn wirnikowych.

Jeśli w Twojej firmie również nastąpił problem z zalaniem ścierniwa, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzimy proces naprawczy (kliknij tutaj, aby uzupełnić formularz kontaktowy).

UseChat