Ceny stali, złomu i ścierniw w 2023 – prognozy i przewidywania

Rozpoczęcie roku to nowe szanse, wyzwania, cele i postanowienia – również dla branż zajmujących się obróbką powierzchni. Jednak w firmach ciężko jest cokolwiek zaplanować, tym bardziej na rynku stali, który w ostatnich latach przechodził drastyczne przekształcenia. Mimo tego, że nie da się w 100% przewidzieć przyszłości, postanowiliśmy przeanalizować zaobserwowane przez nas zmiany i przedstawić przewidywania na 2023 rok.

Podsumowanie rynku stali w 2022 roku

Wysokie ceny stali, które swój najwyższy stopień osiągnęły wiosną zeszłego roku, bardzo mocno dotknęły wiele polskich firm. Według statystyk najbardziej ucierpiały branża budowlana i automotive. Podwyżki, które miały miejsce w trakcie pandemii COVID-19 były niczym w porównaniu z drastycznymi wzrostami cen po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Dynamiczne, nawet kilkudziesięcioprocentowe zwiększenie się wydatków na stal to zasługa braku możliwości importu surowców ze wschodu. Na szczęście sytuacja zmieniła się w drugiej połowie 2022 roku, kiedy można było zaobserwować obniżki cen. Obecnie stal jest około 50% tańsza niż wiosną zeszłego roku, jednak i tak prawie 2 razy droższa niż przed rozpoczęciem pandemii.

Ceny stali i złomu w 2023 – przewidywania

Rok 2022 był okresem wyraźnych podwyżek cen stali, a także złomu. Ciężko było dostać niektóre produkty wykonane z tego materiału, co przełożyło się na upadki firm i zawieszenia działalności gospodarczych. W tym roku prognozy cen również nie są zbyt optymistyczne. Eksperci uważają, że można liczyć na wyhamowanie zarówno podwyżek, jak i spadków kosztu wyrobów stalowych. Jednak nie wpłynie to ani na wzrost popytu, ani na wzrost podaży na produkty z tego surowca. Podsumowując – czeka nas niepewny okres i warto korzystać z obecnych, nieco mniejszych cen stali i złomu poprzez magazynowanie materiałów i tworzenie zapasów na przyszłość.

Zmienne złomowe – analiza wartości

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat wartość zmiennej złomowej drastycznie się zmieniała. Jeszcze w 2020 roku nigdy nie przekroczyła 300 € za tonę, natomiast od lipca 2021 do końca roku, kwota dodatku do zakupu ścierniwa wahała się między 450 a 500 €. Początek 2022 roku nie przyniósł dużych zmian pod tym względem. Wartość zmiennej złomowej osiągnęła swój punkt kulminacyjny osiągnęła w maju 2022 roku – wyniosła ponad 630 €! Od tej pory na rynku możemy zaobserwować stały i szybki spadek cen, ponieważ zeszły rok zakończony został kwotą ok. 370 € za tonę.

Analizując te zmiany można wywnioskować, że w 2023 roku tendencja spadkowa utrzyma się – ale na mniej widocznym poziomie. Drugą opcją jest wyhamowanie obniżki cen zmiennej złomowej i utrzymanie jej w widełkach między 400 a 350 €.

Prognoza cen ścierniw staliwnych na 2023

Śrut staliwny wytwarzany jest z roztopionego staliwa (najczęściej złomu), które poddawane jest hartowaniu i odpuszczaniu. Na jego cenę składają się głównie materiał, a także energia elektryczna potrzebna do uruchomienia maszyn i urządzeń. Na rynkach zachodnich, z których obecnie importowane są ścierniwa do wschodniej Europy, do wartości ścierniwa dodaje się dwie zmienne: energetyczną i złomową. W przypadku złomowej możemy liczyć na delikatny spadek lub utrzymanie względnie stałych wartości. Natomiast kwoty za energię elektryczną oraz gaz stale się zwiększają. Reasumując – ceny ścierniw staliwnych utrzymają się na podobnym poziomie i w głównej mierze zależą od możliwości poboru prądu z innych państw niż tych objętych wojną.

Interesuje Cię zakup ścierniw staliwnych? Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź aktualne ceny!

Kliknij tutaj, aby przejść do danych kontaktowych.

UseChat