Na co zwrócić uwagę przy wyborze śrutownicy wirnikowej?

Jeśli ktoś pyta o śrutownicę wirnikową, zapewne od dłuższego czasu przymierza się do tej inwestycji. Przez to, że oczyszczarki automatyczne są drogie, wymagają poważnego podejścia do tematu i przeanalizowania wszystkich „za i przeciw”. Na co więc zwrócić uwagę, żeby mieć pewność trafnego wyboru? Co jest najważniejsze podczas porównywania ofert?

Rozwiązanie problemu – co chcę osiągnąć dzięki maszynie wirnikowej?

Podstawą wyboru śrutownicy wirnikowej jest określenie celu obróbki. Jaki efekt chcesz osiągnąć? Co jest dla Ciebie najważniejsze w procesie śrutowania? Odpowiedzi na te pytania pozwolą sprecyzować, które modele brać pod uwagę podczas zbierania ofert. Klienci często wskazują, że planują zakup śrutownicy wirnikowej w celu:

  • Dokładnego wyśrutowania detali;
  • Osiągnięcia pożądanej chropowatości;
  • Szybszej obróbki;
  • Zdarcia starych powłok, rdzy i innych zabrudzeń.

Ważną kwestią jest również późniejsza obróbka detali. Jeśli mają być malowane, ich powierzchnia musi mieć odpowiednią adhezję, którą osiąga się właśnie poprzez śrutowanie.

Jaki rodzaj detalu?

Kolejną wskazówką ułatwiającą wybór idealnej śrutownicy wirnikowej jest określenie rodzaju detali. Bardzo ważny jest m.in. materiał, z którego są one stworzone. Detale aluminiowe obrabia się zupełnie inaczej, niż te ze stali czarnej. Kluczowe są również inne wytyczne, takie jak posiadanie otworów, skomplikowany kształt, wielkość, waga oraz grubość przedmiotów. Dla elementów cienkościennych i małych idealnym wyborem będzie śrutownica bębnowa. Natomiast przy obróbce = długich i cięższych detali najlepiej sprawdzi się oczyszczarka przelotowa.

Ilość detali

Bardzo ważna jest analiza detali, które chcesz obrabiać. W niektórych przypadkach inwestowanie w śrutownicę wirnikową w ogóle się nie opłaca. Jednym z nich jest mała ilość detali do śrutowania. Zamiast przekształcać cały park maszynowy lub inwestować ogromne pieniądze, lepszym pomysłem będzie zlecenie obróbki na zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest zakup małej kabiny pneumatycznej, zamiast śrutownicy automatycznej, szczególnie gdy w ciągu dnia trzeba wyśrutować kilkanaście (a nie kilkaset) detali. Jeżeli jednak wiesz, że oczyszczarka wirnikowa będzie niezbędnym zakupem w Twojej firmie, dobierz jej rodzaj również pod względem wydajności.

Wsparcie techniczne i dostęp do części zamiennych

Każda maszyna wirnikowa podlega samodegradacji. Dlatego ważne jest, aby mieć stały dostęp do części zamiennych. Wybierając maszynę zwróć uwagę na ich dostępność, szybkość dostawy oraz wszelkie kwestie logistyczne. Dodatkowo warto upewnić się, czy dostawca maszyny będzie oferował wsparcie techniczne i serwis. Jest to bardzo ważne, tym bardziej dla nowych użytkowników śrutownic wirnikowych.

Dokładne porównanie ofert

Zazwyczaj podczas wyboru śrutownicy największą rolę odgrywa cena. Jednak aby ocenić, czy naprawdę wybrało się najkorzystniejszą opcję, warto porównać różne oferty 1 do 1. Po dokładnej analizie może się okazać, że oferta firmy X to gabarytowo mniejsza maszyna, o niższej mocy turbin i wydajności, a także bez falowników i panelu PLC. Natomiast droższa o 40 000 zł oferta firmy Y posiada wszystkie brakujące elementy, maszyna jest większa, ma lepszą wydajność oraz więcej turbin. Porównując obie propozycje współpracy okazuje się, że ta która początkowo kosztowała mniej, po wprowadzeniu dodatkowych opcji jest warta tyle samo, a nawet więcej niż śrutownica firmy Y.

Testowanie śrutownicy

Jedną z najbardziej przydatnych, ale często pomijanych wartości przy wyborze maszyny jest jej testowanie przed zakupem. Dzięki testom w szybki sposób dowiesz się, czy polecana przez dostawcę śrutownica spełni Twoje oczekiwania. Próby obróbki własnych detali mogą odbyć się na różne sposoby. W naszym Centrum Usługowym proponujemy 3 ścieżki testowania:

  • Przyjazd Klienta do naszej siedziby w Łodzi, dzięki czemu można uczestniczyć w testach i na bieżąco zadawać pytania;
  • Wysłanie detali do obróbki, gdzie po oczyszczeniu, pomiarach i opisaniu wyników odsyłamy je z powrotem;
  • Spotkanie z firmą referencyjną (w tym przypadku nie zawsze uda się przetestować śrutownicę na własnych detalach, ale na spotkaniu będzie można obejrzeć śrutownicę i wypytać o szczegóły użytkowania).

Jeśli Ty też stoisz przed wyborem śrutownicy wirnikowej i masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do dedykowanego formularza). Chętnie podpowiemy, który typ maszyny będzie odpowiedni dla Twojego procesu śrutowania.

 

UseChat