Zastosowanie oczyszczarek wirnikowych i śrutu w branży narzędzi ogrodowych

Jako dystrybutor wysokiej jakości materiałów ściernych i śrutownic wirnikowych obsługujemy wiele branż na polskim rynku. Jedną z nich są narzędzia ogrodowe, gdzie naszymi Klientami są czołowi polscy producenci. Jak wygląda ich proces produkcji? Które elementy poprawili, aby osiągać lepszą wydajność i poprawić jakość powierzchni? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule!

Co jest najważniejsze w obróbce narzędzi ogrodowych?

Kluczową kwestia w produkcji narzędzi ogrodowych jest to, że najczęściej są one hartowane. Proces ten jest wdrożony, aby wzmocnić wytrzymałość detali. Powinien więc być przeprowadzony bardzo skrupulatnie, żeby detale nie różniły się od siebie pod względem utwardzenia powierzchni. Podczas hartowania na narzędziach pojawia się zendra. Producentom powinno zależeć na tym, aby jak najszybciej się jej pozbyć. Nasi Klienci z branży narzędzi udowodnili, że da się to zrobić bardzo efektywnie – jednocześnie odpowiednio przygotowując powierzchnię detali pod późniejsze nakładanie powłok.

Proces oczyszczania narzędzi ogrodowych

Zanim narzędzia ogrodowe zostaną pomalowane należy odpowiednio przygotować ich powierzchnię. W tym przypadku najczęściej wybieranym procesem obróbki jest śrutowanie, które dzieli się na dwa rodzaje: wirnikowe i pneumatyczne. Aby zwiększyć płynność produkcji duże firmy stawiają na śrutownice automatyczne. Dlatego jeden z naszych Klientów wdrożył oczyszczarkę zawieszkową TZNZ 2 marki Kovo Staněk. Specjalne zawiesie umożliwiają śrutowanie kilku elementów naraz. Dodatkowo każdy model wyposażony jest w falowniki turbin, komputer PLC w j. polskim oraz system separacji ścierniwa i filtracji. Podsumowując – ten model znacznie skrócił czas obróbki i poprawił jej efektywność.

Czym śrutować narzędzia ogrodowe?

Oprócz maszyny wirnikowej, do prawidłowego oczyszczenia powierzchni i usunięcia zendry potrzebne jest również odpowiednie ścierniwo. Nasi Klienci z branży narzędzi ogrodowych korzystają ze śrutu kulistego VERA®. Wybór ten był oczywisty – VERA® gwarantuje oszczędności i wysoką jakość obróbki. To ścierniwo ma także niski stopień zasolenia oraz zapewnia odporność antykorozyjną. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty należy dobrać odpowiedni stopień granulacji. Najczęściej używane frakcje w tej branży to:

  • SV 230 (0.60 – 1.00 mm);
  • SV 330 (0.80 – 1.25 mm);
  • SV 390 (1.00 – 1.60 mm).

 

Zajmujesz się produkcją narzędzi, ale nie wiesz jak zoptymalizować swój proces obróbki? Skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego). Podczas rozmowy doradzimy Ci, które materiały będą odpowiednie dla Twoich detali.

UseChat