Jak oczyszczać aluminiowe elementy? – Case Study

Każdy materiał wymaga innej metody oczyszczenia powierzchni. Jedną z nich jest szkiełkowanie, które idealnie sprawdza się w przypadku delikatnych detali wykonanych z aluminium. Tą techniką naprawiliśmy ponad 100 sztuk przedmiotów wykorzystywanych w weterynarii, które zostały źle oczyszczone podczas współpracy naszego Klienta z inną firmą świadczącą usługi obróbki powierzchni. Jakie błędy popełniono podczas oczyszczania detali? Jak prawidłowo usunąć zabrudzenia z powierzchni aluminiowych? Tego dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Problem Klienta

Do naszego Centrum Usługowego w Łodzi zgłosił się Klient niezadowolony z realizacji w innej firmie zajmującej się obróbką powierzchni. Zlecił jej piaskowanie małych detali, których używa na co dzień jako weterynarz. Niestety, firma nie wywiązała się dobrze z tego zadania. Detale przyniesione przez Klienta były oczyszczone nierówno, a w niektórych miejscach nadal pokryte zabrudzeniami. Co więcej – Klient przyjechał do nas z województwa mazowieckiego, dlatego zależało nam na sprawnym i bezbłędnym wykonaniu usługi, bez konieczności poprawek i ponownego przyjazdu. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia naprawy tego zlecenia było odkrycie, jakie błędy popełniono podczas wcześniejsze obróbki.

Błędy w czyszczeniu aluminium

Analizując elementy aluminiowe przywiezione przez Klienta doszliśmy do kilku istotnych wniosków.

1. Firma źle dobrała ścierniwo do rodzaju detali. Aluminium jest delikatnym materiałem wymagającym odpowiedniego traktowania. W tym przypadku do jego obróbki użyto ścierniwa, które mogło być zbyt twarde lub miękkie.

2. Źle dobrana granulacja ścierniwa miała wpływ na niedokładne usunięcie zabrudzeń. W miejscach trudnodostępnych (takich jak zgięcia, zdobienia) ważne jest, aby użyć małej granulacji ścierniwa. Odpowiednia frakcja dostanie się w nawet w najwęższe i skomplikowane zakamarki.

3. Dotykanie detali po obróbce wpływa na efekt końcowy. Jeśli operator nie użyje rękawiczek i nie zabezpieczy elementów w odpowiedni sposób może to spowodować zapylenie i zabrudzenie.

Szkiełkowanie w Alumetal-Technik

Nasi specjaliści skupili się na poprawieniu wcześniejszych błędów i dokładnym wyczyszczeniu detali. Metodą, jaką wybraliśmy do wykonania tego zlecenia było szkiełkowanie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla powierzchni wykonanych z aluminium, ponieważ w tym procesie wykorzystuje się ścierniwa szklane. Materiały ze szkła nie zawierają żelaza, co sprawia że nie powodują wytrąceń metalicznych. Ponadto nadają powierzchni idealnie gładką strukturę, jednocześnie ją wybłyszczając lub matowiąc.

Do oczyszczania małych elementów przywiezionych przez Klienta wybraliśmy mikrokulkę szklanką o granulacji 70-110 µm. Mała frakcja i odpowiednie ścierniwo świetnie sprawdziło się przy elementach weterynaryjnych.

W Centrum Alumetal-Technik usługi wykonujemy szybko i profesjonalnie. Każdy detal jest dokładnie analizowany, aby odpowiednio dobrać metodę oczyszczania. Stawiamy na jakość niezależnie od tego, czy dostajemy zlecenie od Klienta indywidualnego, czy biznesowego.

Jeśli interesuje Cię skorzystanie z naszych usług śrutowania, szkiełkowania, piaskowania lub malowania proszkowego, skontaktuj się z naszym Doradcą – kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego.

UseChat