Jak przygotować powierzchnię do nakładania powłok ochronnych?

Nałożenie powłok ochronnych na powierzchnię wiąże się z odpowiednim przygotowaniem. W zależności od typu detali, można oczyszczać detale na różne sposoby. Najczęściej wykorzystuje się do tego obróbkę chemiczną lub strumieniowo-ścierną. Dziś skupimy się na tej drugiej, omawiając dwie metody – śrutowanie i szkiełkowanie.

Obróbka stali – oczyszczanie powierzchni

Śrutowanie wirnikowe to dokładny i szybki sposób na przygotowanie powierzchni do nakładania powłok ochronnych. Polega na oczyszczeniu detali do odpowiedniej klasy czystości i poziomu chropowatości, aby były one gotowe na pokrycie farbą. Śrutowanie wirnikowe odbywa się w specjalnych maszynach automatycznych, których rodzaj powinien być dopasowany do branży i profilu firmy. Przykład: oczyszczarka bębnowa TZB jest idealna do obróbki małych i średnich elementów, które występują w dużych ilościach (np. śrub i wkrętów). Do śrutowania detali w maszynach wirnikowych zazwyczaj wykorzystuje się ścierniwo kuliste. My rekomendujemy śrut staliwny VERA®, który nie kruszy się w czasie pracy i dokładnie oczyszcza powierzchnię ze rdzy i zabrudzeń. Dodatkowo nie pyli, przez co nałożona powłoka utrzyma się o wiele dłużej, niż po obróbce standardowym materiałem ściernym.

Oczyszczanie dużych, mocno zabrudzonych detali

Druga metoda oczyszczania stali to śrutowanie pneumatyczne. Wykonuje się je w komorach, gdzie operator sam nakierowuje strumień ścierniwa na detal za pomocą specjalnej dyszy. W ten sposób oczyszcza się również elementy żeliwne, np. grzejniki. Śrutowanie pneumatyczne pozwala szybko osiągnąć odpowiednią adhezję, przez co powłoka utrzyma się na powierzchni przez długie lata. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku detali dużych i mocno zabrudzonych – np. pokrytych starą farbą i rdzą. Do obróbki najczęściej wykorzystuje się śrut, który jest twardy i szybko oczyści brudną powierzchnię. W naszym Centrum Usługowym postawiliśmy na śrut łamany Diamant. Jego najważniejsze właściwości to obróbka szybsza nawet do 50% w porównaniu do standardowych ścierniw łamanych i zachowanie ostrych krawędzi do końca cyklu.

Jak przygotować aluminium do nałożenia farby?

Na przedmioty aluminiowe też można nałożyć powłoki ochronne. O nie (a także te ze stali nierdzewnej) należy jednak zadbać trochę inaczej. Aby uzyskać wysoką odporność na korozję i dokładnie oczyszczoną, lśniącą powierzchnię warto postanowić na szkiełkowanie. Jest to popularna metoda obróbki strumieniowo-ściernej, która najlepiej sprawdza się przy detalach łamliwych, delikatnych i cienkościennych. Proces szkiełkowania polega na natryskiwaniu powierzchni strumieniem ścierniwa mineralnego w specjalnej kabinie. Do tego używa się mikrokulek szklanych, granulatu lub mączki. Zapobiegają one wgnieceniom, jednocześnie usuwając zabrudzenia i utwardzając powierzchnię. Tak przygotowane detale można pomalować (najlepiej farbą proszkową).

Przygotowanie powierzchni – na co zwrócić uwagę?

Jednym z głównych warunków, który decyduje o trwałości powłoki ochronnej jest czystość detali przed nałożeniem farby. Powierzchnia nie może być:

  • zaolejona;
  • zabrudzona;
  • niedokładnie oczyszczona;
  • zapylona.

Jeśli chociaż jedno kryterium nie zostanie spełnione, powłoka będzie trzymała się znacznie krócej. Zwiększy się również jej podatność na korozję. Ważne jest, aby detal po oczyszczeniu miał odpowiednią chropowatość powierzchni. Pod malowanie proszkowe lub natryskowe mieści się ona w przedziale Rz 25-50.

Szukasz podwykonawcy, który świadczy usługi z zakresu obróbki strumieniowo-ściernej i malowania proszkowego? Skontaktuj się z naszym Doradcą, w celu omówienia szczegółów współpracy (kliknij tutaj).

UseChat