Dlaczego stal rdzewieje?

Korozja to jeden z głównych problemów w firmach zajmujących się stalowymi detalami. Wystarczy jedno zetknięcie z czynnikiem korodującym, a na powierzchni metalu może pojawić się rdza. Mimo tego, że to proces znany praktycznie każdemu, bardzo ciężko nad nim zapanować… Na czym dokładnie polega korozja i jak jej zapobiegać? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Dlaczego metale rdzewieją?

Korozja jest naturalnym procesem, który dotyka prawie wszystkie metale. Można ją podzielić na dwa typy, które szerzej opisane są w tabeli poniżej. Na każdy z rodzajów korozji wpływa inny czynnik, warto więc sprawdzić, dlaczego detale mogą zardzewieć.

rodzaje korozji

Co sprzyja powstawaniu korozji?

Zasięg rdzy i tempo jej rozwoju zależy głównie od czynników zewnętrznych. Należą do nich:

Wilgotność – korozja w wilgotnym otoczeniu rozwija się znacznie szybciej, niż w klimacie suchym.

Sól – pobiera wilgoć z atmosfery i szybko wżera się w metal.

Skrajne temperatury – tyczy się to zarówno dużych mrozów, jak i upałów.

Wilgoć powierzchniowa – przedmioty stojące na obszarach, gdzie zbiera się wilgoć (np. wysokie trawy) korodują znacznie szybciej.

Cząstki stałe unoszące się w powietrzu – mogą osadzić się na powierzchni i zniszczyć warstwy ochronne.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, duży wpływ na korozję stali ma człowiek. Od nas zależy, jak dbamy o elementy wykonane z metalu. Najczęściej popełniane błędy to: zbyt późne i niedokładne nałożenie powłok ochronnych, nieprawidłowe oczyszczenie stali oraz kontakt stali nierdzewnej ze stalą czarną.

Jak zabezpieczyć stal przed korozją?

Istnieje kilka skutecznych metod zapobiegania korozji. Jedną z najczęściej stosowanych jest odpowiednie oczyszczanie stali i nałożenie warstwy ochronnej. Ważne jest, aby powierzchnia po obróbce nie posiadała rdzy, zabrudzeń, pyłów i innych osadów, ponieważ zmniejsza to przyczepność podłoża. Przed nałożeniem farby lub podkładu warto zmatowić materiał oraz go odpylić. Dokładne pokrycie stali farbą lub powłoką ochronną powinno znacznie wydłużyć czas trwałości metalu i skutecznie zwalczyć rdzę na długie lata!

W naszym Centrum Usługowym zajmujemy się profesjonalną obróbką strumieniowo-ścierną. Używamy do tego najlepszej jakości ścierniw oraz maszyn do śrutowania. Dzięki temu detale są oczyszczone dokładnie i równomiernie. W Alumetal-Technik oferujemy również malowanie proszkowe. Wykonanie usług w jednym miejscu sprawia, że pomiędzy oczyszczaniem a malowaniem nie będzie długich przerw. Metal nie zdąży zardzewieć, co mocno wpłynie na jego żywotność.

Jeśli interesuje Cię oczyszczenie elementów pokrytych rdzą zapraszamy do kontaktu – wystarczy kliknąć tutaj, aby przejść do formularza!

UseChat