Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Prosimy o sprawdzanie nadawców wiadomości, które mogą Państwo otrzymać na swoje skrzynki mailowe. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Zakup ścierniwa – ile stracisz kupując śrut z zendrą, pyłem i rdzą?

W praktycznie każdej firmie, gdzie jednym z procesów jest obróbka strumieniowo-ścierna, zakupem materiałów zajmuje się kierownik produkcji lub specjalista ds. zaopatrzenia. Niezależnie od stanowiska, osoba ta powinna mieć odpowiednią wiedzę. Niestety, wiele osób kupuje ścierniwo zwracając uwagę jedynie na cenę – co często okazuje się złudnym zmniejszeniem ogólnych kosztów śrutowania. A przecież prawidłowy wybór śrutu potrafi wprowadzić oszczędności do procesu w postaci czasu i pieniędzy. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów i ile można stracić używając materiałów ściernych z dużą ilością pyłu, rdzy i zendry odlewniczej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru śrutu?

Wybór odpowiedniego materiału wcale nie jest takie proste. Wbrew pozorom cena ścierniwa jest mało istotnym czynnikiem wpływającym na oszczędności w procesie śrutowania. Jeśli firma chce zmniejszyć koszty, należy zwrócić uwagę na to, czy:

  • Materiał jest odpowiednio dobrany do rodzaju maszyny (np. śrut łamany zazwyczaj wykorzystuje się w kabinach pneumatycznych, a kulisty w wirnikowych);
  • Granulacja jest wystarczająca dla obrabianych detali;
  • Ścierniwo nie zniszczy powierzchni (tutaj trzeba dobrać je do kształtu, gabarytów i materiału, z którego wykonane są przedmioty);
  • Chropowatość będzie istotnym czynnikiem w całym procesie.

Więcej o doborze odpowiedniego ścierniwa dowiesz się tutaj (kliknij, aby przeczytać artykuł).

Zendra odlewnicza i naloty na ścierniwie

Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że naloty na ścierniwie występują praktycznie zawsze. Na każdym śrucie tworzy się zendra odlewnicza, która jest naturalnym dodatkiem w procesie odlewania materiałów ściernych. Tak samo jest z pyłem i rdzą. W trakcie obróbki strumieniowo-ściernej, wszelkiego rodzaju naloty zdzierają się z ziaren i trafiają do wkładów filtracyjnych. To zaś wpływa na szybszą degradację maszyny, a czasem też detali.

Na załączonym zdjęciu widać, jak niektóre kulki są zardzewiałe (lekko brązowe). Ten nalot i zendra to coś, za co Klient płaci i jednocześnie wyrzuca.

zardzewialy srut

Ile możesz stracić kupując standardowy śrut?

W niektórych firmach zaobserwowaliśmy nawet 7% zendry odlewniczej w 1 tonie zakupionego ścierniwa. Co za tym idzie? Klient kupuje materiał wraz z odpadem. Można to porównać za pomocą prostego przykładu (podane ceny są przykładowe i odbiegają od dzisiejszych realiów rynkowych):

1 tona standardowego śrutu kulistego – 5000 zł

W 1 tonie jest 7% zendry odlewniczej – 350 zł

Oznacza to, że osoba zamawiająca ścierniwo wyrzuca 350 zł „do śmieci” kupując 1 tonę standardowego śrutu. Co więcej – zamiast 1000 kg do właściwego użytku pozostaje mu 930 kg. Dodatkowo firma musi zapłacić za zutylizowanie pyłów, a to generuje kolejny wydatek ok. 300 zł.

W przypadku śrutu VERA®, którego jesteśmy dystrybutorem, bardzo dobrze zaprojektowany proces technologiczny i produkcyjny poprawia wydajność obróbki. Zanim trafi do opakowanie, ścierniwo transportuje się do specjalnego urządzenia, gdzie warstwa odlewnicza zendry jest ścierana. Klient kupuje wtedy 1000 kg śrutu w 1 tonie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wysokowydajnych ścierniw i oszczędności w procesie śrutowania? Skontaktuj się z naszym Doradcą lub wypełnij formularz kontaktowy klikając tutaj.

UseChat