Śrutowanie posadzek – na czym polega i jaki śrut wybrać?

Prawidłowa pielęgnacja posadzek to nie tylko ich codzienne odkurzanie, ale także głębokie oczyszczanie i renowacja. Tyczy się to szczególnie dużych firm i zakładów, gdzie powierzchnie sięgają nawet kilka tysięcy m2. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi można zapanować nad efektem oraz wykonać pracę szybciej. Jak śrutować posadzki? Jakie materiały i narzędzia są do tego niezbędne? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Na czym polega śrutowanie posadzek?

Śrutowanie posadzki polega na usunięciu zanieczyszczeń (np. mleczka cementowego) z powierzchni na pomocą specjalistycznych maszyn oraz ścierniwa. Pozwala odkryć ubytki powstałe w wyniku eksploatacji podłogi (takie jak rysy, nierówności i pęknięcia), a także wyczyścić stare zabrudzenia. Dzięki zintensyfikowaniu tarcia można również osiągnąć odpowiednią chropowatość, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowanej nawierzchni. Śrutowanie odgrywa więc niezwykle ważną rolę również w branży budowlanej, pozwalając przygotować posadzkę do codziennego użytku.

Co jest najważniejsze w śrutowaniu betonu?

Oczyszczanie powierzchni to wymagający proces, który może w dłuższym czasie generować bardzo wysokie koszty. Jak zatem podnieść efektywność śrutowania betonu oraz innych powierzchni, nie ponosząc zbyt dużych strat finansowych? Istotnym elementem czyszczenia jest odpowiedni dobór śrutu, który umożliwi wydajną pracę z urządzeniami typu Blastrac. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów ściernych, jednak większość z nich nie daje wystarczająco satysfakcjonujących rezultatów. Najlepiej wybrać ścierniwo wielokrotnego użytku o dużej granulacji i niskim stopniu pylenia. Ważna jest również sama maszyna czyszcząca. Powinna mieć wymiary oraz funkcje odpowiednie do swojego celu. Wielkogabarytowe śrutownice do betonu z miejscem siedzącym dla operatora przeznaczone są głównie do oczyszczania posadzek w dużych halach i magazynach, natomiast mniejsze urządzenia przypominające odkurzacz wykorzystywane są do czyszczenia mniejszych powierzchni.

Jaki śrut wybrać do czyszczenia posadzek?

Najważniejsze cechy materiału ściernego, który świetnie sprawdzi się w śrutowaniu posadzek to:

  • wysoka żywotność
  • niskie pylenie
  • możliwość wielokrotnego użytku

Te wyróżniki posiada śrut staliwny kulisty VERA®, który już w czasie produkcji jest dokładnie oczyszczany z zendry i pyłów. Te zaś mogą stanowić nawet do 10% produktu! Unikalny skład śrutu VERA® pozwala zwiększyć wydajność pracy, zapewniając jednocześnie dokładność oczyszczania przy wolniejszym zużywaniu produktu oraz elementów maszyn. Dodatkowo podczas pracy ścierniwo nie pęka, jak ma to miejsce przy standardowych materiałach, lecz powoli się ściera.

Po zakończonej pracy mieszanka operacyjna jest oddzielana od urobku i poddawana recyklingowi, więc śrutowanie betonu jest najbardziej ekonomiczną i ekologiczną metodą czyszczenia. Innowacyjność i możliwość wprowadzenia oszczędności sprawia, że śrut kulisty VERA® o granulacji SV550 to najlepszy materiał do czyszczenia posadzek. Aby go zamówić, wystarczy skontaktować się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do formularza).

UseChat