Jak zostać liderem zespołu? Obowiązki kierownika produkcji.

Między kierownikiem a dobrym kierownikiem istnieje ogromna różnica. Wiele osób postrzega kierownika tylko jako kogoś, kto ma kontrolować resztę pracowników i czynności produkcyjne. Jednak zadania lidera zespołu wymagają o wiele więcej pracy i zaangażowania. Dobry kierownik wspiera, tworzy etykę pracy i wszystkie elementy procesu produkcyjnego łączy w całość. Jak wygląda to stanowisko pracy w branży obróbki metali? O tym opowie Jacek Bednarek, który pełni funkcję kierownika ds. produkcji i usług w Centrum Usługowym Alumetal-Technik w Łodzi.

Zadania kierownika produkcji – wywiad z Jackiem Bednarkiem

Cześć! Na rozgrzewkę zaczniemy od prostego pytania. Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kierownika produkcji?

Na to pytanie odpowiem bardzo uniwersalnie – to zależy. Obowiązki na stanowisku kierownika w branży obróbki strumieniowo-ściernej mogą różnić się od zadań w firmie o innym profilu działalności. Pracując na produkcji dbam nie tylko o moich kolegów i koleżanki, ale także o Klientów, ponieważ mam z nimi bezpośredni kontakt. Rozmawiam z nimi, wyceniam usługi śrutowania, piaskowania, szkiełkowania i malowania proszkowego oraz określam terminy realizacji. Planując działania na produkcji biorę pod uwagę zamówienia, terminy wyjazdów serwisowych i montażowych, przepisy BHP i kwalifikacje pracowników. Oczywiście muszę również nadzorować obowiązki pracowników i rozliczań z powierzonych zadań.

Rozumiem, że to wszystko robisz na co dzień?

Tak, to zalicza się do moich codziennych obowiązków. Dodatkowo jestem odpowiedzialny za komunikację między zarządem, Klientami i produkcją. Wprowadzam dane do systemów i raportuję bieżące działania, żeby wszystkie realizacje były wykonanie sprawnie i z wysoką jakością. Zdarza się, że muszę rozwiązywać problemy wynikające ze złej komunikacji podczas pracy. Na szczęście nie należy to do moich codziennych zadań.

Co według Ciebie jest najtrudniejsze w byciu dobrym kierownikiem?

Trudne pytanie, bo kto to jest dobry kierownik? Myślę, że chodzi o to, żeby w pracy stworzyć taką atmosferę i takie warunki, aby wszyscy byli zadowoleni. Klienci, pracodawca i pracownicy różnią się od siebie pod względem wymagań i charakterów. Z każdym z nich trzeba się odpowiednio komunikować i przekazywać uzyskane od nich informacje dalej. Najciężej pogodzić ze sobą to wszystko i sprawić, żeby każdy z nich uważał, że praca została wykonana bez zarzutów.

obowiązki kierownika produkcji

Czyli wszystko sprowadza się do dobrej komunikacji. A może utkwiła Ci w pamięci jakaś historia z nią związana? Problem „nie do rozwiązania”, który okazał się być sukcesem dla firmy dzięki odpowiedniemu porozumiewaniu się?

Tak, około dwa miesiące temu dostaliśmy propozycję współpracy z pewną firmą. To przedsiębiorstwo, które wymaga świetnej jakości śrutowania, idealnie nałożonej farby proszkowej i terminowości. Bardzo chcieliśmy przyjąć to zlecenie, aby w przyszłości nawiązać stałą współpracę. Niestety, aby spełnić oczekiwania tej firmy musieliśmy uruchomić drugą zmianę na produkcji. Na tamten moment brakowało nam pracowników i osób, które były wykwalifikowanymi operatorami maszyn. Dzięki odpowiedniej komunikacji i sprawnemu określeniu wymagań i celów przyczyniłem się do uruchomienia drugiej zmiany w ciągu dwóch tygodni. Myślę, że to było dużo wyzwanie zarówno dla mnie, jak i dla całej firmy. Połączyliśmy siły i zlecenie zakończyło się sukcesem – nawet w tej chwili realizujemy dla tego Klienta kolejną partię detali do obróbki strumieniowo-ściernej!

Świetna historia! Życzę Ci, aby każdy z potencjalnych problemów zakończył się takim sukcesem. Powiedz, co jest Twoim największym wyzwaniem w pracy?

Myślę, że największe wyzwania dopiero przede mną – w niedalekiej przyszłości chciałbym stworzyć trzecią zmianę z uwagi na bardzo dużo zleceń. Obecnie jednym z dużych wyzwań jest przekonanie niektórych Klientów, żeby używali ekologicznych ścierniw. Nie chodzi tylko o aspekty środowiskowe, ale również o czas i jakość obróbki metali. W naszym Centrum Usługowym w Łodzi do śrutowania detali używamy śrutu kulistego VERA® i śrutu łamanego Diamant. Śrut VERA® wolno się ściera, dzięki czemu zwiększa wydajność pracy nawet do 40%! Natomiast Diamant potrafi oczyszczać powierzchnie do 50% szybciej od standardowych śrutów łamanych. Do szkiełkowania używamy mikrokulek szklanych, które nie zawierają szkodliwych substancji i nie wpływają na zdrowie operatora. Drugim wyzwaniem jest znalezienie czasu na wszystkie mniejsze, codzienne wyzwania. 🙂

Z tego co mówiłeś wcześniej jest ich sporo! Na koniec mam jeszcze jedno pytanie – co jest dla Ciebie najważniejsze w zarządzaniu produkcją?

Dla mnie najważniejsze w zarządzaniu produkcją jest to, aby Klient, zarząd i wszyscy pracownicy nie mieli powodów do niezadowolenia.

UseChat