Jak wygląda obróbka powierzchni w odlewniach?

W wielu przedsiębiorstwach uwaga i zaangażowanie pracowników skupia się w obszarach ich specjalizacji. Bardzo rzadko zdarza się, aby w odlewni pracował ktoś, kto doskonale orientuje się w procesie śrutowania, mierzy go, kontroluje i poprawia. Mowa oczywiście o takich odlewniach, w których śrutowanie jest kluczowe. Zazwyczaj większość elementów wytwarzanych w takich firmach musi być odpowiednio obrobiona, aby mogła zostać sprzedana. Jakie błędy popełniają zarządcy odlewni? Jak mogą sobie poradzić z napotykanymi problemami?

Błędy w procesie śrutowania

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją odlewów często popełniają wiele błędów, które można bardzo łatwo wyeliminować. Do najczęściej spotykanych problemów należą:

  • Zaniedbanie maszyn – często zdarza się, że w odlewniach stoją dziurawe maszyny, przez co elementy są niedoczyszczone, a ścierniwo się marnuje. Niektóre ze śrutownic w ogóle nie działają, inne są źle dopasowane do rozmiaru detali. Występują również sytuację, w których śrutownica ma w obiegu za mało śrutu.
  • Bagatelizowanie procesu – w niektórych odlewniach śrutownice są bardzo mocno eksploatowane (nawet 99% produkcji odlewów może być śrutowana). Dlatego ważne jest, aby regularnie spotykać się z działem utrzymania ruchu oraz kontrolować stan maszyn.
  • Marnowanie śrutu – nikt nie zwraca uwagi na dziesiątki kilogramów ścierniwa, które leży na posadzce. Problemem jest również źle dobrana granulacja, przez co proces oczyszczania nie jest efektywny, a to generuje ogromne koszty.
  • Złe ustawienie separatora – na detalach znajduje się piasek odlewniczy, dlatego separator musi działać sprawnie. Zaniedbanie tego obszaru prowadzi do szybszego zużycia maszyny, wydłużenia cyklu oczyszczania oraz braku powtarzalności procesu, a nawet długotrwałych przestojów.

Każdy z tych obszarów można łatwo naprawić, co znacznie poprawi funkcjonowanie firmy i doprowadzi do realizacji jej strategii.

Jak odlewnie mogą ulepszyć proces śrutowania?

Jednym z najważniejszych działań usprawniających obróbkę powierzchni w odlewniach jest kontrola całego procesu. Podczas monitorowania należy skupić się na maszynie oraz jej częściach. Poprawne działanie można zweryfikować po dźwiękach, jakie wydaje maszyna, a także po jej stanie fizycznym. Dodatkowo warto skupić się na separatorze, który w odlewniach często nie działa poprawnie. Dobrze uregulowany separator ma równomierny strumień śrutu, właściwy docisk klapy i czyste sito. Firmy, które nie wiedzą jak samodzielnie przeprowadzić działania kontrolne mogą skorzystać z doradztwa technicznego lub usług serwisowych.

Innym sposobem na ulepszenie procesu śrutowania w odlewniach jest zainwestowanie w wysokowydajny śrut. Odpowiedni materiał i granulacja mogą znacznie zwiększyć wydajność oczyszczania. Rekomendujemy użycie hybrydowego śrutu kulistego VERA®, który oprócz podniesienia efektywności nawet o 40% ma kilka innych zalet, m.in.:

  • Nie pyli, dzięki czemu proces jest szybszy, a separator stale zadbany;
  • Łączy w sobie cechy śrutu nisko i wysokowęglowego, co znacznie poprawia żywotność maszyny i jej części oraz pozwala oszczędzać na ewentualnych naprawach;

Jeśli interesuje Cię więcej szczegółów na temat naszych rozwiązań, skontaktuj się z naszym Doradcą – kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego. Dla Twojej odlewni możemy przeprowadzić audyt procesu, w którym wskażemy obszary wymagające natychmiastowej poprawy. Źle zarządzany proces śrutowania potrafi generować dziesiątki tysięcy euro straty rocznie.

UseChat