Procesy w branży obróbki powierzchni – okiem Process Developer w Alumetal-Technik

Branża przemysłowa kojarzy się głównie z pracą dla mężczyzn. Jednak kobiety też się w niej świetnie odnajdują. Świetnym przykładem jest Marta Czyż, która pracuje na stanowisku Process Developer w Alumetal-Technik. Jej kariera rozpoczęła się w zupełnie innym segmencie przemysłu, ale swoje doświadczenie doskonale wykorzystuje również w planowaniu procesów związanych z obróbką powierzchni. Jak odnajduje się w branży metalurgicznej będąc Process Developerem? Co dało jej szkolenie lakiernicze i które z procesów będzie chciała wdrożyć w najbliższym czasie? Tego dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł!

Zacznijmy od prostego pytania – jak odnajdujesz się w branży obróbki powierzchni?

Obróbka powierzchni metali to dla mnie całkiem nowa branża. Po pięciu miesiącach pracy mogę stwierdzić, że jest bardzo interesującym wyzwaniem. Duża ilość czynników, które należy zdefiniować i przeanalizować, aby spełnić wymagania klienta oraz dobrze zaplanować realizację zleceń wymaga ciągłego poszerzania wiedzy oraz doskonalenia swoich umiejętności. Bardzo pomocne okazuje się doświadczenie w obsłudze klienta B2B oraz w zarządzaniu jakością.

Ostatnio wzięłaś udział w szkoleniu lakierniczym organizowanym przez FarCo. Co z Twojej perspektywy dało Ci to szkolenie i jak oceniasz podział szkolenia na część teoretyczną i praktyczną?

Przede wszystkim dało mi możliwość zdobycia całkiem nowej wiedzy z zakresu malowania proszkowego, m.in. poznania właściwości farb proszkowych oraz wykorzystania tej wiedzy na poszczególnych etapach procesu malowania. Ponadto uzyskałam odpowiedzi na pytania, które pojawiały się podczas realizacji zleceń w Alumetal-Technik.

Część teoretyczna szkolenia podzielona była na 2 obszary: obróbkę powierzchni metali oraz malowanie proszkowe. Dla mnie to kompendium wiedzy, taki „podręczny przewodnik”. Zawarte zostały w nim merytoryczne informacje zilustrowane praktycznymi przykładami. Natomiast część praktyczna dała możliwość weryfikowania niemal na bieżąco nowej wiedzy i utrwalania jej. W mojej ocenie nie bez znaczenia jest fakt, że obie części prowadzone były przez praktyków posiadających wieloletnie doświadczenie. To, co szczególnie zapamiętałam ze szkolenia to zaangażowanie prelegentów oraz ich chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Moim zdaniem to właśnie te czynniki w dużej mierze miały wpływ na wysoką jakość szkolenia.

Oprócz zaangażowania prelegentów i wiedzy teoretycznej wyniesionej ze szkolenia, jakie jego aspekty szczególnie Ci się podobały i dlaczego?

Szczególnie wyczekiwana przeze mnie była część praktyczna – czyli możliwość wykorzystania nowej wiedzy pod okiem ekspertów. Podczas części praktycznej miałam możliwość ustawienia parametrów aplikatora, pomalowania detalu oraz sprawdzenia, czy udało się uzyskać wymaganą grubość powłoki. Kolejnym wartościowym punktem części praktycznej była możliwość sprawdzenia jakości pomalowanego detalu przy wykorzystaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego (m. in. mierników grubości powłoki – przed polimeryzacją oraz po), wykonanie testów siatki nacięć oraz MEK. W szkoleniu brali również udział lakiernicy z wieloletnim stażem. Możliwość obserwowania techniki malowania, którą stosują to również cenne doświadczenie.

Jakie 3 elementy z tego szkolenia mogłabyś od razu wdrożyć w procesach, którymi zajmujesz się w Alumetal-Technik?

Myślę, że wiedza nabyta na szkoleniu już zaczyna przekładać się na zrozumienie i poprawę procesów, które odbywają się w Centrum Usługowym Alumetal-Technik. Jeśli miałabym wyszczególnić 3 rzeczy, które mogłabym wdrożyć od razu, byłyby to:

  1. Wykorzystanie informacji dot. okna wygrzewania farb w celu zapewnienia odpowiedniej jakości powłoki przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności procesu wygrzewania.
  2. Przygotowanie wzorników dla pracowników produkcyjnych w celu oceny jakości powłoki lakierniczej.
  3. Praktyczne szkolenie dla lakierników z zakresu doboru parametrów aplikatora do konstrukcji detalu.

Jakie procesy będziesz chciała stworzyć lub rozbudować w Alumetal-Technik w ciągu najbliższego roku?

Chcę się skoncentrować na udoskonaleniu gromadzenia i analizy danych z procesów produkcyjnych, niezbędnych do usprawniania każdego obszaru realizacji zleceń. Oprócz tego skupię się na testowaniu rozwiązań, które mogą okazać się niezwykle przydatne dla Alumetal-Technik. Moją pasją jest Kaizen i wywodząca się z tej filozofii metoda małych kroków. To właśnie nią chcę w głównej mierze pracować.

 

Jeśli jesteś zainteresowany obróbką powierzchni dla swoich detali, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do danych kontaktowych).

UseChat