Co łączy Lean Management i obróbkę powierzchni?

Rozwój biznesu jest sztuką, która wymaga wprowadzania wielu procesów, innowacji oraz potrzebnych zmian. Odpowiednio wprowadzone strategie zarządzania przedsiębiorstwem to klucz do sukcesu w każdej branży. Tyczy się to również przemysłu związanego z obróbką strumieniowo-ścierną. Przykładem koncepcji, która świetnie przekłada się na prawidłowe procesy obróbki w firmach jest Lean Management, czyli tak zwane „szczupłe zarządzanie”.

 

Koncepcja „szczupłego zarządzania”

Lean Management jest systemem zarządzania firmą tak, aby w jak najprostszy sposób dać Klientom najlepszej jakości produkty i usługi.

W tej koncepcji ważny jest szacunek dla pracowników, eliminacja wszelkich zmiennych wpływających na zachwianie przepływu materiałów i informacji oraz zminimalizowanie marnotrawstwa. Innymi słowy – Lean Management to ciągłe doskonalenie, a wdrożenie tej kultury w firmie może wprowadzić mnóstwo oszczędności i zdrową atmosferę.

 

Obróbka powierzchni a Lean Management

W działaniach związanych z obróbką powierzchni bardzo ważnym celem jest poprawa wydajności oraz redukcja niepotrzebnych kosztów. Aby je zrealizować, warto opierać się na zasadach związanych z koncepcją Lean Management. Najlepiej zacząć od wyeliminowania czynności, które dla przedsiębiorstwa okazały się zbędne oraz wprowadzenia rozwiązań ułatwiających pracę w każdym z działów firmy.

 

Zmiany w procesie obróbki strumieniowo-ściernej

Przedsiębiorstwo związane z obróbką powierzchni może szybko poprawić swoje działania poprzez wprowadzenie systematycznych czynności:

1. Zredukowanie zapasów – osoby zamawiające materiały ścierne do firmy powinny ograniczyć zapasy do minimum. Wpłynie to na zmniejszenie kosztów oraz zlikwidowanie nadprodukcji.

2. Zmiana wyposażenia i aranżacji zakładu – odpowiednie ułożenie maszyn i urządzeń zniweluje nadmierny ruch, który wpływa na niewłaściwą organizację pracy. Trafnie dobrane wyposażenie poprawi jakość wykonywania usług i dostosuje poziom obróbki do potrzeb Klienta (czasem firmy niepotrzebnie wykorzystują zbyt zaawansowaną technologię, która nie wpływa na efekt końcowy, a generuje duże koszty).

3. Określenie standardów – warto zapoczątkować regularne spotkania zarządu z pracownikami, aby dowiedzieć się, jak można im pomóc. W praktycznie każdym przedsiębiorstwie zajmującym się obróbką powierzchni można wprowadzić obrazkowe instrukcje, tablice, zawieszki lub kolorowe oznaczenia, które ułatwią pracę i poprawią wydajność.

4. Określenie wartości dla Klienta – te działania pozwolą dostarczyć pracownikom informacji dotyczących postrzegania wartości w produktach i usługach. Jeśli firma dowie się, co jest najważniejsze dla jej Klientów, będzie mogła wyeliminować czynności, które nie dodają żadnych wartości.

 

Korzyści związane z wdrożeniem Lean Management

Wdrożenie koncepcji Lean Management w branży obróbki strumieniowo-ściernej niesie za sobą mnóstwo korzyści związanych ze zwiększoną produktywnością.

zalety lean management w obróbce powierzchni

 

W Polsce wiele osób postrzega koncepcję Lean Management jako ciągłe audyty, kontrole i zwiększanie celów. Ten błędny obraz wynika zarówno z uprzedzeń pracowników, jak i niewłaściwego wdrażania strategii przez zarząd. Dzięki wprowadzeniu wyżej opisanych działań, przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką powierzchni szybko staną się profesjonalistami w swojej dziedzinie. Wdrażając oszczędności do procesów będą jednocześnie spełniać wymogi nawet najbardziej wymagających Klientów.

UseChat