Śrutowanie w branży kominkowej

Branża kominkowa oferuje coraz większy wybór urządzeń grzewczych. Różnią się one wielkością, kształtem oraz wyglądem, dlatego bardzo ważnym procesem podczas budowy kominka jest śrutowanie. Oczyszczanie powierzchni za pomocą odpowiedniego śrutu idealnie przygotowuje ją m.in. pod nałożenie farb i powłok ochronnych. W związku z tym użytkownicy maszyn powinni umieć poradzić sobie z najczęściej popełnianymi błędami w zakresie śrutowania w branży kominkowej.

Jakie błędy w procesie śrutowania popełniają Klienci?

Aby jakość produkowanych kominków była stabilna i powtarzalna, warto skupić się na wyeliminowaniu błędów popełnianych już w procesie obróbki strumieniowo-ściernej. Idealnymi przykładami uporania się z problemami w zakresie śrutowania są dwie polskie firmy produkujące kominki, z którymi współpracujemy.

Pierwsza z nich borykała się z problemem zapylenia oraz wysokiego zużycia śrutu i części eksploatacyjnych śrutownicy. Podczas pierwszych oględzin okazało się, że używała ona resztek śrutu łamanego, który pochodził z procesu pneumatycznego. Zamiast zaoszczędzić ścierniwo poprzez mniejsze zakupy, efektem jaki osiągnęła firma było zwiększenie kosztów eksploatacji maszyny, co przełożyło się na rosnące wydatki w skali roku.

Jednym z problemów drugiej firmy było nierównomierne śrutowanie detali. Parametry profilu chropowatości okazały się zbyt chaotyczne, ponieważ śrut wrzucany był do maszyny w nieodpowiednich ilościach i interwałach czasowych.

 

Kominki - śrutowanie

 

Co powinno być celem śrutowania w branży kominkowej?

Jak mawia jeden z naszych Klientów: „Kominek kupuje się oczami – ma być ładny i pasujący do danego wnętrza”. W celu osiągnięcia celu, jakim jest doskonały efekt wizualny, należy właściwe przygotować powierzchnię pod powłoki ochronne. Główne dążenia dla producenta w przemyśle kominkowym to:

– uzyskanie powtarzalnej powierzchni przed malowaniem;

– obniżenia zapylenia;

– uzyskania bardziej wysrebrzonych detali;

– obniżenia rocznych kosztów procesu śrutowania (poprzez rzadsze zakupy i właściwe użytkowanie śrutownic).

Są to cele osiągalne, które dzięki odpowiednio wprowadzonemu rozwiązaniu, mogą zostać zrealizowane w stosunkowo krótkim czasie. Mając odpowiednie śrutownice oraz wykwalifikowanych pracowników, wystarczy zmienić standardowe ścierniwo kuliste lub ścierniwo łamane na śrut kulisty VERA®.

 

Czemu śrut kulisty VERA® to najlepszy wybór?

W obu firmach, których problemy zostały opisane wyżej, śrut VERA® okazał się idealnym rozwiązaniem. Dopasowanie odpowiedniej mieszanki śrutu zapewnia wzrost wydajności i doskonałą jakość powierzchni. Wprowadzone przez nas ścierniwo zmniejszyło częstotliwość jego zakupu, poziom zapylenia i zwiększyło wydajność pracy o około 35%.

Śrut staliwny VERA®, dzięki połączeniu najlepszych cech śrutu wysoko i niskowęglowego, zapewnia wysoką cykliczność i intensywność śrutowania. Oznacza to, że można osiągnąć wysoką efektywność i precyzyjne oczyszczenie nawet w ciężko dostępnych detalach.

 

Nasz zespół przeprowadza kompleksowe przeglądy techniczne, których celem jest konkretna zmiana w procesie. W każdym przypadku dokonujemy analizy, określamy słabe punkty procesu i wyznaczamy rezultaty, które wspólnie z Klientem chcemy osiągnąć. Aby umówić się na spotkanie i usprawnić swój proces śrutowania (nie tylko w branży kominkowej)proszę kliknąć tutaj.

 

UseChat