Kontrola jakości w Centrum Usługowym Alumetal‑Technik

Jakość uzyskanej powierzchni jest najwyższym priorytetem w Centrum Usługowym Alumetal‑Technik, dlatego jej parametry kontrolowane są na każdym etapie prac. Taka procedura daje pewność co do jakości wykonywanych przez nas usług śrutowania i malowania proszkowego.

Weryfikacja jakości w poszczególnych fazach procesu jest naszym standardem. Przed przystąpieniem do obróbki strumieniowo-ściernej zawsze, zwłaszcza w przypadku detali cienkościennych, oceniamy ich stan. Zwracamy uwagę na rodzaj, grubość materiału i poziom skorodowania powierzchni. Poszukujemy miejsc, które wymagać będą szczególnej uwagi przy oczyszczaniu – ze względu na skomplikowanie elementu oraz podatność na uszkodzenia.

 

Czystość przed malowaniem

Śrutując stal zawsze dążymy do uzyskania czystości na poziomie Sa 2 1/2 lub Sa 3 (zgodnie z normą ISO 8501), w zależności od stanu początkowego powierzchni i jej dalszego przeznaczenia. Również w przypadku innych procesów, jak np. śrutowanie stali, szkiełkowanie aluminium, mosiądzu oraz innych metali nieżelaznych i ich stopów, dbamy o usunięcie wszelkich zabrudzeń, śladów korozji i utlenionych warstw. Optycznej kontroli czystości operator dokonuje z wykorzystaniem urządzenia SurfaScan, opracowanego przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. Daje nam to pewność, że niedoskonałości powierzchni z czasem nie przyczynią się do uszkodzenia powłoki lakierniczej.

 

Wpływ chropowatości na powłokę lakierniczą

Trwałość i jakość nowego lakieru są ściśle powiązane z chropowatością podłoża, na którą został naniesiony. Poziom rozwinięcia powierzchni decyduje o jej właściwościach adhezyjnych, a więc przyczepności. Jeśli chropowatość będzie zbyt niska, powłoka może łuszczyć się i odpadać. Zbyt wysoka natomiast wymusi nałożenie grubszej warstwy farby w celu przykrycia tzw. peaków, co znacząco podnosi koszt operacji.
Rozwinięcie powierzchni to kluczowy parametr uzyskiwanej w procesach śrutowania i szkiełkowania powierzchni, dlatego podchodzimy do niego bardzo poważnie. Centrum Usługowe Alumetal‑Technik wyposażone jest w profilometr japońskiej firmy Mitutoyo, który pozwala precyzyjnie zmierzyć chropowatość.

Wygląd i grubość powłoki lakierniczej

Ostatnim etapem kompleksowej obróbki powierzchni jest jej zabezpieczenie – w Alumetal‑Technik zdecydowaliśmy się na wykorzystanie malowania proszkowego. Jest to nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna metoda nanoszenia nowych powłok ochronnych. Farby proszkowe nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalników, są bardzo wydajne i oferują wiele możliwości wykończenia powierzchni – błyszczące, półbłyszczące, matowe, półmatowe oraz strukturalne. Doskonale sprawdzają się też jako podkład (np. cynkowy) przed malowaniem na mokro.

malowanie proszkowe łódź

Piec do polimeryzacji z detalami w środku

Aby uzyskać wysokiej jakości powłokę lakierniczą w procesie malowania proszkowego kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego napięcia na detalach, dzięki czemu drobinki farby ułożą się na powierzchni w równą warstwę. Mierzymy ten parametr na bieżąco, dzięki wdrożonemu wspólnie z firmą HangOn miernikowi masy linii lakierniczej.
Efekt mierzymy miernikiem grubości lakieru. Celem pomiaru jest uzyskanie równej grubości na całej powierzchni elementu. Nie mniej ważna jej ocena wzrokowa – wprawny operator jest w stanie dostrzec ewentualne niedoskonałości. Na podstawie tych informacji podejmuje on decyzję o gotowości powłoki lakierniczej.

Naszym Klientom oferujemy najwyższej jakości usługi obróbki powierzchni, zarówno w procesach strumieniowo-ściernych – śrutowanie, piaskowanie, szkiełkowanie – jak i wykończeniowych – malowanie proszkowe. Umów się na bezpłatną rozmowę i poznaj szczegóły współpracy – kliknij tutaj aby wypełnić formularz kontaktowy!

 

UseChat