Na czym polega piaskowanie metali?

Piaskowanie metali to proces technologiczny mający na celu oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń i jej przygotowanie do malowania. To również zabieg, który ma za zadanie zniwelować drobne niedoskonałości metalu, dzięki czemu po nałożeniu powłoki lakierniczej uzyskujemy równą i estetycznie wyglądającą powierzchnię.

Piaskowanie pod pewnymi względami przypomina szlifowanie, jednak jest to proces o wiele bardziej precyzyjny, który jednocześnie nadaje powierzchni odpowiednią szorstkość niezbędną m.in. podczas późniejszego malowania proszkowego.

 

Piaskowanie krok po kroku

Piaskowanie jest procedurą wykorzystującą materiały ścierne oddziałujące na czyszczoną powierzchnię pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub rzadziej cieczy. W zależności od specyfiki czyszczonego tworzywa używa się materiałów ściernych o różnej granulacji. Najczęściej w piaskowaniu metali – jak sama nazwa wskazuje – stosuje się specjalnie przygotowany w tym celu piasek. Piasek ten jest odpowiednio mielony i oczyszczany, dzięki czemu uzyskuje pożądaną gramaturę i nie uszkadza czyszczonej powierzchni. Różne zakłady specjalizujące się w oczyszczaniu metali metodą piaskowania stosują również inne materiały ścierne. Do dyspozycji mamy tutaj również rozdrobnione szkło, suchy lód, szlakę miedziową, śrut i wiele innych.

 

Wystrzeliwany pod wysokim ciśnieniem piasek (lub inny materiał ścierny) z łatwością dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. To dlatego piaskowanie wykorzystuje się przede wszystkim do oczyszczania elementów posiadających rogi, zagłębienia i nierówności. Doskonale sprawdza się podczas oczyszczania detali metalowych, a także dużych elementów o skomplikowanych kształtach.

 

Dlaczego warto piaskować metale?

Wśród licznych zalet piaskowania metali na samym początku należy wymienić skuteczność samej metody, która pozwala usunąć zanieczyszczenia, rdzę oraz wcześniejszą powłokę lakierniczą z różnych powierzchni bez ich zarysowania. Dodatkowo piaskowanie pozwala zniwelować niedoskonałości powierzchni i przygotowuje ją do malowania proszkowego – wszystko odbywa się w ramach jednego procesu technologicznego, skracając tym samym czas niezbędny do przeprowadzenia kompleksowej renowacji danej konstrukcji lub detalu.

Największą zaletą piaskowania metali jest możliwość renowacji elementów stalowych. Poprzez odpowiedni dobór granulacji materiału ściernego elementy stalowe jesteśmy w stanie oczyścić do metalu usuwając z ich powierzchni wszystkie naniesione na nią powłoki. W ten sposób możemy oczyścić nawet duże elementy, takie jak barierki schodowe, przęsła ogrodzeń kutych i wiele innych. Nic więc dziwnego w tym, że po piaskowanie sięga się bardzo często. W szczególności podczas renowacji elementów, których wymiana jest bardzo kosztowna (np. części samochodu, meble, itp.). Prawidłowo przeprowadzone procesy piaskowania i malowania proszkowego pozwalają nam uzyskać praktycznie nowy produkt, który wyróżnia się znacznie większą trwałością i estetyką wykonania niż po przeprowadzeniu ręcznej renowacji.

UseChat