Obróbka powierzchni w branży automotive – produkcja naczep

Niektóre branże wydają się być proste. Jedną z nich jest automotive, a właściwie produkcja naczep samochodowych. Jednak firmy, które się tym zajmują na co dzień stoją przed wieloma wyzwaniami wpływającymi na koszty, wizerunek i sukces rynkowy. Jakie problemy najczęściej występuję w branży automotive? Na co należy zwrócić uwagę podczas obróbki naczep? Tego dowiedz się z dzisiejszego artykułu!

Nakładanie farb i powłok ochronnych na naczepy

Jednym z największych problemów firm zajmujących się produkcją naczep jest estetyka powierzchni po malowaniu. Newralgiczne miejsca, do których automat z dyszami nie dociera, powinny być malowane ręcznie przed dostaniem się detalu do kabiny lakierniczej. Jednak w wielu przypadkach operatorzy domalowują je „na wyjściu”. To duży błąd, ponieważ farba na pozostałej powierzchni jest już położona i nie widać jaka jest grubość powłoki. Przez takie działanie efekt może być nieprawidłowy, co skutkuje poprawkami lub reklamacjami od klienta końcowego. Dlatego malowanie ręczne najlepiej jest zrobić przed położeniem farby za pomocą dysz.

Śrutowanie powierzchni w branży automotive

Kolejną trudnością podczas produkcji naczep jest oczyszczanie z zabrudzeń, rdzy i zgorzelin. Śrutownica automatyczna mająca na celu wyśrutowanie pospawanej ramy lub innych elementów naczepy nie jest w stanie dotrzeć w trudnodostępne miejsca. Przed obróbką w maszynie należy zrobić to ręcznie, w komorze. Żeby ten proces był możliwie szybki i tani, najlepiej zastosować śrut, który szybko zedrze wszelkie niedoskonałości z detali, zanim trafi on do oczyszczarki. Takim ścierniwem jest Diamant – dzięki niemu można śrutować powierzchnię nawet o 50% szybciej niż standardowym śrutem łamanym.

Jak wprowadzić oszczędności do procesu śrutowania?

Wystarczy kilka kroków, aby zmniejszyć koszty produkcji naczep przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności. Najistotniejszą kwestią jest kontrola procesu śrutowania. Przez to, że naczepa będzie narażona na codzienny kontakt z warunkami atmosferycznymi, jej powierzchnia powinna być w nienaruszonym stanie możliwie jak najdłużej. Oczyszczenie i pokrycie powłoką ochronną ma więc szczególne znaczenie, ponieważ producenci naczep dają na nią gwarancję. Dzięki kontroli procesu, m.in.:

  • Systematycznej weryfikacji mieszanki operacyjnej;
  • Sprawdzaniu systemów separacji i filtracji;
  • Pomiarom profilu chropowatości

można w prosty sposób uniknąć reklamacji i zmniejszyć koszty śrutowania.

Dobrym rozwiązaniem jest również zmiana ścierniwa na te z możliwie niską zawartością soli. W przypadku naszych materiałów ściernych produkowanych przez Eisenwerk Würth, ta zawartość soli jest najniższa na rynku. Ponadto śrut łamany Diamant ma tendencję do zachowania ostrokrawędziowego kształtu ziaren, dzięki czemu posiada wysoką skrawność przez cały cykl śrutowania. Jeśli chcesz wypróbować to ścierniwo, kliknij tutaj i wypełnij formularz kontaktowy.

UseChat