Zalety korzystania ze śrutu staliwnego

Śrut stalowy kryje w sobie szereg zalet, które czynią go niezastąpionym materiałem w różnych dziedzinach przemysłu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom tego materiału oraz korzyściom jego stosowania. Dowiedz się, w jakich branżach lepiej sprawdzi się śrut kulisty, a w których łamany.

Czym charakteryzuje się śrut staliwny?

Śrut staliwny to nic innego jak małe kawałki stali, które są wykorzystywane w różnych procesach obróbki powierzchniowej. Ten rodzaj ścierniwa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na korozję. To sprawia, że jest idealnym wyborem do zadań wymagających precyzji i trwałości. Dostępny jest w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala dopasować go do konkretnych potrzeb.

Śrut stalowy — do śrutowania i innej obróbki

Jednym z głównych zastosowań śrutu staliwnego jest obróbka powierzchni. Tak jak wskazuje nazwa, wykorzystuje się go najczęściej w procesie śrutowania. Ten rodzaj ścierniwa świetnie usuwa rdzę, stare farby i powłoki ochronne oraz oczyszcza z zabrudzeń na powierzchni metalowej. Odpowiedni skład chemiczny sprawia, że śrut stalowy doskonale oczyszcza detale i nadaje im odpowiednią chropowatość. Dzięki temu można go wykorzystać przed malowaniem proszkowym. Elementy po obróbce śrutem stworzonym ze stali będą czyste i gotowe do nałożenia powłok ochronnych.

Jakie branże korzystają ze śrutu stalowego?

Śrut staliwny kulisty i łamany używany jest również do piaskowania, szlifowania czy polerowania. Daje doskonałe efekty i usuwa zanieczyszczenia w krótkim czasie. To ścierniwo można stosować w wielu branżach, np. automotive, konstrukcje stalowe, maszyny rolnicze, odlewnictwo, hutnictwo, elementy wkrętne, itp. W przypadku śrutu kulistego ciekawym zastosowaniem jest przemysł lotniczy. Takie ścierniwo potrafi usunąć nierówności i utwardza powierzchnię elementów konstrukcyjnych (tzw. shotpeening).

Śrut staliwny kulisty — charakterystyka

Śrut kulisty staliwny ma szerokie spektrum zastosowań. To materiał często wykorzystywany do wygładzania ostrych krawędzi i usuwania zendry hutniczej z kształtowników i blach. Wykorzystuje się go głównie w automatycznych śrutownicach wirnikowych. Jest szczególnie polecany dla tych, którzy poszukują materiału o jednolitym kształcie i rozmiarze.

Ścierniwo kuliste powstaje poprzez odlewanie stopionego staliwa, które następnie przechodzi procesy termicznej obróbki. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i może być wielokrotnie używane w obróbce strumieniowo-ściernej.

Kiedy wybrać śrut staliwny łamany?

Śrut staliwny łamany to inaczej śrut ostrokrawędziowy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagane jest agresywne oczyszczanie elementów skorodowanych lub usuwanie starych powłok ochronnych i zabrudzeń. Wykorzystuje się go w urządzeniach o zamkniętym obiegu ścierniwa, czyli w komorach i kabinach do piaskowania. Śrut staliwny łamany powstaje w wyniku kruczenia ścierniwa kulistego. Odbywa się to w specjalnych maszynach, gdzie gładkie kulki pękają. Dzięki temu ostrokrawędziowe ścierniwo ma znacznie większe możliwości ścierne.

W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje śrutu, które różnią się od siebie składem chemicznym, twardością, granulacją, a także sposobem produkcji. Jednym z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych ścierniw jest śrut kulisty staliwny VERA®. Wyróżnia się wyjątkowo wysoką wydajnością. Już na etapie produkcji śrut oczyszczany jest z zendry i pyłów. Poza tym nie pęka, a wolno się ściera, dzięki czemu nie uszkadza maszyny i zwiększa swoją żywotność nawet o 40%.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze śrutu stalowego do swojego procesu produkcji, skontaktuj się z nami. Nasz Doradca pomoże Ci wybrać optymalne rozwiązanie, które rozwiąże Twoje dotychczasowe problemy. Wystarczy kliknąć tutaj, aby wypełnić formularz kontaktowy.

UseChat