Timo Winkler – o zarządzaniu technologią w odlewni Eisenwerk Würth

Praca technologa to duże wyzwanie. W praktycznie każdej firmie produkcyjnej działającej na dużą skalę to stanowisko zajmowane jest przez prawdziwych profesjonalistów w swojej dziedzinie. W odlewni Eisenwerk Würth zarządzaniem technologią zajmuje się Timo Winkler, który pracuje tam od 2004 roku. Jego obszerna wiedza z zakresu produkcji i długoletnie doświadczenie w firmie zaowocowały ciekawym wywiadem. Zobacz, jakie jest spojrzenie technologa na przyszłość i kluczowe produkty niemieckiej odlewni, z którą współpracujemy.

1. Czym zajmujesz się w odlewni Eisenwerk Würth? Jakie są Twoje codzienne obowiązki?

Przez pierwsze 10 lat byłem inżynierem produkcji i odpowiadałem za produkcję i optymalizację naszych ścierniw metalicznych. Od 7 lat zajmuję się zarządzaniem technologią, co oznacza, że odpowiadam również za dział jakości i związane z nim centrum techniczne oraz zajmuję się nowymi produktami i aplikacjami. Moja codzienna praca jest bardzo zróżnicowana, ponieważ przeprowadzam również różnego rodzaju testy produktów. Jednak zadania takie jak zarządzanie projektami, dyskusje z klientami i instytutem, rozwój nowych obszarów zastosowań, a przede wszystkim wsparcie techniczne naszych doradców klienta w terenie zabierają mi dużą część czasu. Bardzo pomaga mi praktyczna wiedza z dziesięcioletniego doświadczenia w produkcji ścierniw.

2. Co Twoim zdaniem jest kluczem do sukcesu w produkcji śrutów VERA® i Diamant?

Przy produkcji śrutów VERA® i DIAMANT wiele aspektów musi być ze sobą połączonych. Bardzo ważna jest tutaj wysoka i stała jakość surowców, bardzo stabilne i cyfrowo monitorowane procesy produkcyjne oraz duże know-how w zakresie metalurgii i inżynierii procesowej. Ale najważniejszym kluczem do sukcesu są przede wszystkim nasi doświadczeni i pełni pasji pracownicy. Jako firma ze 100-letnią rodzinną tradycją zapewniamy to wszystko, o czym wspominałem powyżej. I to jedyny sposób, w jaki możemy spełnić naszą dewizę: „Część twojego procesu / Part of your process”.

3. Jakie są według Ciebie 3 cechy wyróżniające śrut staliwny VERA®?

Oczywiście należy tutaj wspomnieć o naszych zaletach technicznych w postaci długiej trwałości i bardzo dużej intensywności śrutowania – co umożliwia skrócenie czasu tego procesu. Ale usłyszysz takie argumenty od każdego dostawcy ścierniwa. Naprawdę ważne jest jednak to, że nasi konsultanci procesowi towarzyszą procesom śrutowania naszych klientów tak ściśle, że możliwe optymalizacje wynikające z zalet technicznych śrutu VERA® są faktycznie wdrażane długoterminowo, a tym samym wielu naszych klientów już zauważyło znaczny wzrost ich rentowności.

4. Jakie są według Ciebie 3 cechy wyróżniające śrut łamany Diamant?

Śrut łamany DIAMANT to początek naszej firmy. Był to pierwszy produkt produkowany w naszej fabryce od 1917 roku i sprzedawany początkowo do cięcia kamieni, a obecnie jako materiał do śrutowania. Na podstawie utrzymującego się wysokiego popytu na ten konkretny produkt można stwierdzić, że nadal przynosi on korzyści klientom. Ze względu na wysoką gęstość i ostry kształt – których nie traci przez cały okres użytkowania – oferuje najkrótsze czasy śrutowania, jakie są możliwe do osiągnięcia przy użyciu mineralnych lub metalowych ścierniw. Wyniki śrutowania są znacznie bardziej powtarzalne niż w przypadku nietrwałych mineralnych ścierniw lub śrutu staliwnego łamanego, ponieważ materiały te podczas procesu stopniowo stają się bardziej zaokrąglone, a tym samym powodują większe wahania w strukturze powierzchni śrutowania. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że nasz DIAMANT jest „rozchwytywany” wśród ścierniw do obróbki strumieniowo-ściernej.

5. Jak widzisz rozwój technologiczny Eisenwerk Würth w ciągu najbliższych 5 lat?

Obecnie jesteśmy bardzo aktywni w cyfryzacji procesu śrutowania. W tym celu używamy czujników, aby śrutowanie było stabilne i automatycznie monitorowane. Niedawno przenieśliśmy system z fazy rozwoju do dojrzałego produktu pod nazwą APCon. Oczywiście nie kończymy na tym, co osiągnęliśmy – nadal będziemy rozwijać nasz system przez kolejne 2-3 lata. Rozwój technologiczny posuwa się tak daleko, że za kilka lat sztuczna inteligencja będzie w stanie wspierać użytkownika w jego pracy w procesie śrutowania, dzięki czemu mocno je zoptymalizuje. Dalszy rozwój zmierza w kierunku rozwoju naszych procesów produkcyjnych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i przygotowania do cyfrowej transformacji, a tym samym na przyszłość. Nawet mniejsze firmy, takie jak Eisenwerk Würth, będą częścią tego rozwoju i dlatego chcemy odgrywać wiodącą rolę w naszej branży.

UseChat