Malowanie proszkowe w parze z ekologią

Lakierowanie proszkowe to coraz bardziej popularna metoda nakładania powłok ochronnych. Polega na natryskiwaniu elektrostatycznym lub elektrokinetycznym detalu, dzięki czemu farba proszkowa tworzy gładką i równomierną powierzchnię. Istnieje wiele cech, które wyróżniają malowanie proszkowe. Jedną z nich jest trwałość. Przedmioty po malowaniu proszkowym są odporne na korozję oraz czynniki zewnętrzne (np. wiatr i wysoką temperaturę). Dzięki temu z takiego rodzaju lakierowania korzysta się wszędzie.

Ponadto farby proszkowe są bardzo łatwe w aplikacji. Do ich nałożenia potrzebne są aplikatory (pistolety). Cały proces przebiega szybko i przy zachowaniu czystości. Efekt po lakierowaniu proszkowym zależy od rodzaju farby. Można wybrać błyszczącą, matową, gładką lub strukturalną. Wybór jest ogromny, przez co firmy często decydują się właśnie na ten sposób malowania. Jednak największy pozytyw płynący z lakierowania proszkowego to jego wpływ na ekologię.

Zalety malowanie proszkowego

Przewagi malowania proszkowego w ujęciu ekologicznym są następujące:

  • Brak emisji zanieczyszczeń – sposób nakładania farby proszkowej jest bezpieczny. Nie emituje gazowych i stałych związków szkodliwych dla atmosfery.
  • Bezpieczne farby – większość farb wykorzystywanych do malowania proszkowego nie ma w składzie substancji, które mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt, a nawet roślin. Nie zawierają rozpuszczalników i innych trujących materiałów.
  • Wysoka efektywność – lakierowanie proszkowe generuje znikomą ilość odpadów. Dzięki procesowi przeprowadzanemu w kabinie, niektóre odpadki można aplikować ponownie. Dodatkowo jedna powłoka odpowiada trzem warstwom standardowej farby płynnej. To sprawia, że ten sam efekt można uzyskać o wiele szybciej.
  • Oszczędność – specjalny sprzęt i dobra pigmentacja farb sprawiają, że malowanie proszkowe odbywa się bardzo szybko. A to wpływa zużycie mniejszej ilości energii elektrycznej. Zyskuje nie tylko firma, ale również środowisko.

Detale po lakierowaniu proszkowym mogą mieć kontakt z żywnością i wodą pitną. Farby tego typu posiadają atesty i certyfikaty. Najnowsze produkty proszkowe są również antybakteryjne – hamują rozwój bakterii i grzybów.

Malowanie proszkowe vs inne metody

W porównaniu z innymi metodami (np. malowaniem farbą ciekłą), lakierowanie proszkowe przynosi o wiele więcej korzyści. Farby nie trzeba utylizować, dzięki czemu naturalne środowisko nie jest tak zanieczyszczone. Detale mają większą trwałość, co wpływa na rzadsze poprawki i wykończenia. Poza tym, tradycyjne metody nie są tak ekologiczne, jak malowanie proszkowe.

Malowanie proszkowe – dla kogo?

Z usług malowania proszkowego najczęściej korzystają firmy, które są producentami różnego rodzaju przedmiotów. Branże, jakie obsługujemy w naszym Centrum Usługowym to przede wszystkim: konstrukcje metalowe, meble (półki, regały, stojaki, dodatki), automotive (zderzaki, ramy, klamki, lusterka), budownictwo (ogrodzenia, drzwi, grzejniki, blachy). Nasz zespół korzysta z aplikatorów marki GEMA, dwóch kabin do malowania oraz pieca do polimeryzacji o wymiarach 3500 x 1500 x 2000 mm. Jeśli szukasz lakierni proszkowej do współpracy, skontaktuj się z naszym Doradcą za pośrednictwem formularza kontaktowego (kliknij tutaj aby przejść do formularza).

UseChat