Proces śrutowania w branży rolniczej – Case Study

Większość naszych Klientów sama zgłasza się do nas z problemem. Innych poznajemy na wydarzeniach branżowych. Niektóre początki współpracy nie są jednak tak oczywiste. Z Klientem, z którym współpracujemy już od kilku lat poznaliśmy się… na wizycie doradczej w zupełnie innej firmie! Okazało się, że klient chciał wdrożyć proces śrutowania w swojej firmie. Jak zakończyła się ta historia? Z których rozwiązań skorzystał nasz Klient? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Problemy w procesie śrutowania

W branży rolniczej detale do obróbki są bardzo zróżnicowane. Śrutowanie może dotyczyć wielkogabarytowych, grubościennych korpusów, albo małych, cienkościennych części o skomplikowanych kształtach. Klient, którego poznaliśmy na wizycie doradczej w innej firmie, podszedł do nas w trakcie oglądania maszyny. Stwierdził, że potrzebuje podobnej – do śrutowania cienkich blach oraz kabin do maszyn rolniczych. Niedługo po tym spotkaniu przeprowadziliśmy długą rozmowę oraz złożone testy. Dzięki temu udało nam się zdefiniować problemy i znaleźć dla nich rozwiązania.

Trudności, które chciał wyeliminować Klient z branży rolniczej to:

  • niedokładne śrutowanie;
  • uszkodzenia na detalach cienkościennych;
  • zbyt wolny proces śrutowania;
  • wysokie koszty związane z oczyszczaniem powierzchni.

Jaką śrutownicę wybrał Klient z branży rolniczej?

Pierwszym rozwiązaniem, jakie zaproponowaliśmy Klientowi była śrutownica zawieszkowa TZNZ3. Ze względu na rozmiary można w niej oczyszczać większe konstrukcje stalowe. Wystarczy zawiesić je na specjalnych uchwytach i skorzystać z innowacyjnej funkcji – ruchomego bloku turbin. Umożliwia on oczyszczanie elementów większych, niż maszyna bez tego rozwiązania. Dodatkowo podczas śrutowania pierwszej części detali, kolejną można umieszczać na drugiej zawiesi. Dzięki temu łatwo rozwiązać problem zbyt wolnego procesu śrutowania.

Korzystając ze śrutownicy TZNZ3 operator może sterować kierunkiem wyrzucania śrutu i precyzyjnie nakierować go na miejsca o skomplikowanym kształcie. Dla producenta maszyn rolniczych jest to niezwykle ważne. Dokładne oczyszczenie powierzchni zapewnia lepszą adhezję, dzięki czemu farba na kabinach będzie utrzymywać się przez długie lata. To zaś wpływa na brak reklamacji, estetykę produktu i większe oszczędności dla firmy.

Śrut VERA® – dokładne oczyszczanie bez zniszczeń

Drugie rozwiązanie, które zostało wdrożone przez naszego Klienta to śrut kulisty VERA® SV110 (frakcja 0,3 – 0,6 mm) i SV70 (frakcja 0,2 – 0,4 mm). Bardzo drobna granulacja usprawnia proces śrutowania na wielu poziomach:

  • dociera w trudnodostępne miejsca ze względu na mały rozmiar ziaren. W połączeniu ze śrutownicą z ruchomym blokiem turbin stanowi najlepszy sposób na oczyszczenie skomplikowanych detali;
  • nie uszkadza detali wykonanych z cienkich blach;
  • dokładnie oczyszcza powierzchnię;
  • ma do 40% wyższą żywotność w porównaniu do standardowych śrutów kulistych, dzięki czemu można zaoszczędzić na zakupach ścierniwa w skali roku.

Nasz Klient z branży maszyn rolniczych do dziś jest zadowolony z wdrożonych rozwiązań. Jeśli Twoja firma również potrzebuje konsultacji i doboru śrutu / oczyszczarek wirnikowych, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do zakładki Kontakt).

UseChat