Energia elektryczna w procesie śrutowania – koszty i potencjalne oszczędności

Energia elektryczna to jeden z największych kosztów w firmach z branży obróbki powierzchni. Jest ona niezbędna do pracy praktycznie wszystkich maszyn – szczególnie w procesie śrutowania wirnikowego lub pneumatycznego. Obecnie, kiedy ceny energii drastycznie wzrosły, firmy szukają pomysłów na wprowadzenie oszczędności w tym obszarze. Sprawdź, jakie rozwiązania możesz wprowadzić również w swoim zakładzie.

Wydatki związane z energią elektryczną

Koszty związane z energią elektryczną można podzielić na dwa obszary: śrutowania pneumatycznego i wirnikowego. Sprężone powietrze to niezbędne narzędzie podczas obróbki w komorze pneumatycznej. Jego zadaniem jest wypchnięcie ścierniwa z dyszy z odpowiednią dla detali mocą. Prawidłowo dobrana wartość sprężonego powietrza pozwoli uzyskać wysoką efektywność śrutowania. Do wytworzenia tego powietrza niezbędna jest energia elektryczna. W związku z tym podczas śrutowania (szczególnie w dużych firmach przemysłowych) pochłania ona najwięcej wydatków – wraz z pracą operatora.

W przypadku śrutownic wirnikowych, energia elektryczna jest niezbędna do ich uruchomienia. Dodatkowo spełnia inne ważne funkcje, m.in. napędza systemy filtracji i separacji ścierniwa, a także koła rzutowe, które kierują materiał ścierny na detale. Prawidłowa praca oczyszczarki wirnikowej znacznie przyspiesza proces śrutowania i sprawia, że jest bardziej efektywny.

Sposoby na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej w firmie

W ostatnich latach wiele firm walczy nie tylko o utrzymanie wydatków pod kontrolą, ale również o przetrwanie na rynku. Wprowadzenie oszczędności do procesu śrutowania będzie więc jednym z najważniejszych celów dla zakładów, których działania skupiają się na obróbce strumieniowo-ściernej. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej w firmie, do których można zaliczyć: regularny przegląd maszyny wraz z konserwacją części, prawidłowy dobór ścierniwa, kontrola mieszanki operacyjnej.

Regularny przegląd śrutownicy wirnikowej

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej jest utrzymanie śrutownicy w dobrym stanie. Należy przeprowadzać regularne przeglądy, na które składają się:

  • Ogólna ocena maszyny – tutaj warto się skupić na tym, czy maszyna nie jest dziurawa oraz jaki jest stan widocznych elementów śrutownicy (np. wyłożeń wewnętrznych, rolotoków, podłogi, pasa gumowego, łopatek). Każdy z tych obszarów może wpłynąć na mniejszą wydajność śrutowania, a co za tym idzie – dłuższe zużycie energii.
  • Ocena i konserwacja części zamiennych – prawidłowe ustawienie części (m.in. kół rzutowych, które pobierają prawie połowę mocy maszyny) jest gwarancją pobierania mniejszej energii do ich pracy. Zużyte lub uszkodzone elementy będą powodować nadmierne tarcia, nieregularny strumień ścierniwa, co skutkuje stratą energii elektrycznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinien przebiegać przegląd śrutownicy wirnikowej kliknij tutaj.

Prawidłowy dobór ścierniwa do maszyny

Aby skrócić czas obróbki, a przy tym zmniejszyć natężenie pobieranego prądu, warto dobrać odpowiednie ścierniwo do procesu w firmie. Nie wszystkie rodzaje ścierniwa sprawdzą się w śrutownicy wirnikowej. Ważny jest materiał (stal, żeliwo, itp.), wielkość ziaren, twardość oraz efekt, jaki można uzyskać danym śrutem. Więcej o doborze ścierniwa przeczytasz tutaj.

Kontrola mieszanki operacyjnej

Prawidłowo dobrane ścierniwo sprawia, że proces śrutowania przebiega szybciej i wydajniej. Efekt na powierzchni będzie powtarzalny, a to przekłada się na mniej poprawek. W naszym Centrum Usługowym przeprowadzamy analizy sitowe, dzięki którym dowiesz się, czy ścierniwo używasz jest odpowiednie dla Twojego procesu. Jeśli mieszanka operacyjna jest zrównoważona, śrutowanie będzie bardziej wydajne. Skrócenie czasu cyklu, przy zachowaniu odpowiedniej efektywności ma więc ogromny wpływ na oszczędności w kontekście energii elektrycznej.

 

Chcesz skorzystać z pomocy naszych Doradców przy wyborze ścierniwa, śrutownicy lub przeglądzie oczyszczarek? Kliknij tutaj i uzupełnij formularz kontaktowy, aby omówić szczegóły.

UseChat