Aby efektywnie zarządzać budżetem firmy, każde zakupy materiałów i urządzeń należy planować z wyprzedzeniem. Takie działanie daje kontrolę nad wydatkami oraz pozwalają wprowadzić oszczędności. Jedną z podstawowych czynności w firmach zajmujących się obróbką powierzchni jest planowanie zakupów ścierniwa. Dziś opowiemy o 5 najważniejszych zasadach związanych z zakupami śrutu oraz zaletach ich przestrzegania.
Pierwszą zasadą jest odpowiedzenie na pytanie: jakie problemy ma rozwiązać dany rodzaj ścierniwa? Czy ma zedrzeć starą farbę, a może odpowiednio przygotować powierzchnię pod późniejsze nakładanie powłok ochronnych? Od poprawnego doboru materiału zależy nie tylko osiągnięcie pożądanego efektu, ale również spełnianie innych zadań. Celami w firmach zajmujących się obróbką są też szybkość wykonania zlecenia lub bardzo wysoka jakość. Znając wymagania, jakie ma spełniać śrut w firmie łatwiej będzie określić rodzaj potrzebnego ścierniwa i zaplanować jego zakup w przyszłości.
Kolejną ważną zasadą, niezbędną do zaplanowania zakupów śrutu jest dobór jego granulacji. Dobranie właściwych rozmiarów ziaren wiąże się z osiągnięciem pożądanej chropowatości na powierzchni detali, a także lepszym efektem nałożenia powłok ochronnych. Znajomość najczęściej używanych frakcji w firmie po pewnym czasie okazuje się niezbędna. Ta wiedza pozwala zakupowcom odpowiednio wcześniej sprawdzać dostępność śrutu u dostawcy. Natomiast operatorom łatwiej podejmować decyzje dotyczące testów ścierniwa oraz ocenić ich efektywność.
Istotną kwestią jest zweryfikowanie u dostawcy dostępności zamawianego materiału ściernego. W obecnych czasach (głównie ze względu na wojnę w Ukrainie) największy problem tyczy się logistyki. Wiele odlewni zawiesiło swoją działalność, a materiały ścierne z terenów objętych wojną nie mogą zostać dostarczone lub mają ogromne opóźnienia. W związku z tym dystrybutorzy, którzy mają w ofercie śrut od zachodnich dostawców przeżywają prawdziwe „oblężenie” – często zamówień jest więcej, niż dostępnych sił przerobowych. Wcześniejsze planowanie zakupów pozwoli więc uniknąć problemu z opóźnioną dostawą i zachować ciągłość produkcyjną.
Planowanie zakupów śrutu jest łatwiejsze, kiedy dostawca zapewnia wsparcie techniczne. Systematyczne testy ścierniwa i detali po śrutowaniu umożliwią określenie, czy rodzaj i granulacja są właściwie dobrane. W przypadku niezadowalających wyników, dostawca powinien pomóc w doborze śrutu oraz zaproponować inne przydatne rozwiązania (np. sorbent rozwiązujący problem zaolejenia).
Przed zakupem śrutu, niektóre firmy wymagają specjalnych dokumentów, które można przedstawić jako poświadczenie w przypadku kontroli lub audytów. W związku z tym warto podjąć współpracę z dostawcą, który udostępnia certyfikaty producentów na każdą zamówioną partię ścierniwa. Zaplanowanie zakupów staje się wtedy łatwiejsze, ponieważ firma ma pewność, że na życzenie dostanie odpowiednią dokumentację.
Planowanie zakupów ścierniwa to świetny sposób na zachowanie ciągłości produkcyjnej, a także wprowadzenie oszczędności do procesu. W Alumetal-Technik dbamy o to, aby nasi Klienci otrzymywali dostawy we wcześniej ustalonym terminie. Jeśli również chcesz rozpocząć z nami współpracę, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do formularza).