Do czego służy filtrowentylator w maszynach do śrutowania?

Każda śrutownica wirnikowa, która ma za zadanie oczyszczać powierzchnię detali składa się z charakterystycznych komponentów. Jedną z nich jest filtrowentylator, dzięki któremu jesteśmy w stanie śrutować z minimalną zawartością pyłu. Główną funkcją filtrowentylacji w maszynach do śrutowania jest usuwanie pyłów i zachowanie odpowiedniej granulacji materiału ściernego podczas oczyszczania detali.

 

Jak działa filtrowentylator?

Filtrowentylator to element, który odpowiada za odciąg pyłu z procesu śrutowania. Jak dokładnie przebiega usuwanie pyłu? To zależy od tego, czy odciąg następuje w kabinie, czy w separatorze.

Zacznijmy od kabiny. W większości firm można spotkać maszyny przelotowe, zawieszkowe, bębnowe lub stołowe, a także komory pneumatyczne. Po zakończonym procesie śrutowania, przed otworzeniem się kabiny, filtrowentylator zasysa z niej wszystkie pyły. Trafiają one do filtrów workowych lub patronowych. W naszych filtrowentylatorach znajdą Państwo filtry workowe, ponieważ upatrujemy w nich większą wydajność i żywotność. Działanie filtrowentylatora różni się w maszynie przelotowej – tam filtrowentylacja przebiega w sposób ciągły.

W procesie śrutowania filtr odciąga również pyły z separatora. W separatorze ścierniwo spada w sposób grawitacyjny i znacząca część tego ścierniwa wraca do obiegu. W związku z tym pyły muszą być odsysane, aby zapewnić ciągłość i stałą efektywność oczyszczania powierzchni.

filtrowentylator w śrutownicy

 

Ustawienie filtrowentylatora w śrutownicach wirnikowych

Aby proces śrutowania był efektywny i przynosił zyski, dział utrzymania ruchu powinien odpowiednio ustawić filtrowentylator.

W separatorze ścierniwo spada w sposób grawitacyjny. Dlatego znacząca część śrutu wraca do obiegu, a pyły są odsysane. Odciąg tego filtrowentylatora należy zatem ustawić tak, aby nie zabierał nowego ziarna do swojego wnętrza. Jeżeli filtrowentylator odciąga dobry śrut to znaczy, że instalacja jest źle skonfigurowana.

Może się zdarzyć, że w procesie śrutowania następuje zmiana materiału ściernego (np. na drobniejszy). Podczas zmiany granulacji trzeba pamiętać o tym, żeby również zmienić ustawienie przepustnic między śrutownicą a filtrowentylatorem – inaczej będzie odciągać dobre ziarno filtr wraz z pyłami.

Pyły po tzw. otrzepywaniu wkładów filtracyjnych spadają do zbiornika, który powinien być hermetycznie połączony z filtrowentylatorem. Zbiornik przeznaczony jest do przechowywania miałkiego, mącznego pyłu. Nie powinno tam być ani śrutu, ani innych ciał obcych.

 

Jak dbać o filtrowentylator?

Oczyszczanie i kontrolowanie stanu filtrowentylatora jest niezbędne w procesie śrutowania. Warto pamiętać o trzech kwestiach związanych z tym elementem.

Pierwsza to oczyszczanie zbiornika w odpowiednich interwałach. W tym przypadku nie ma jednej sztywnej zasady. Ważne jest, aby zbiornik był opróżniany w ¾ swojej pojemności. Jeśli będzie on pełny, pyły nie będą miały gdzie spadać i zgromadzą się w filtrze. Zbiornik należy opróżniać w powtarzalnych cyklach (np. raz na tydzień, w zależności od wykorzystania maszyny i wielkości zbiornika).

Raz na jakiś czas warto kontrolować stan wkładów. Ciało stałe, które dostanie się do filtra, może przedrzeć lub uszkodzić wkład filtracyjny. W takim przypadku filtrowentylacja traci na swojej wydajności. Im starszy typ filtra tym trudniej zweryfikować ich zawartość. Nowsze filtry mogą mieć czujniki, które podpowiedzą operatorowi, czy ciało obce znajduje się w ich wnętrzu.

Ostatnią kwestią często pomijaną w zakładach produkcyjnych jest przestrzeganie przepisów BHP. W obrębie śrutownic i filtrowentylatorów przede wszystkim nie wolno palić tytoniu. Pyły śrutownicze (zwłaszcza aluminiowe) są łatwopalne. Mały wybuch lub eksplozja mogą mieć nieodwracalne skutki dla całej fabryki – wyłączenie maszyn z produkcji, pożar, ogromne straty pieniężne, a nawet śmierć.

 

Filtrowentylator jest nierozłącznym elementem prawidłowej pracy śrutownicy. Aby filtrowentylacja przebiegła właściwie, warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu i kontrolowaniu tego elementu. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych części maszyn do śrutowania, zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu: +48 42 650 47 87. Nasi Doradcy Techniczni chętnie pomogą i wskażą najlepsze rozwiązania dla Państwa procesu.

 

UseChat